سازمان ملل: 2 هزار کودک یمنی توسط حوثی‌ها به جبهه‌ها اعزام و کشته شدند

کارشناسان سازمان ملل در گزارش خود به مواردی از فریب کودکان برای اعزام به جبهه‌ها و سوءاستفاده جنسی از آنها توسط فرماندهان حوثی اشاره کرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سازمان ملل متحد، شنبه 29 ژانویه، جزئیاتی از یک گزارش تکان‌دهنده درباره اعزام کودکان یمنی به جبهه‌های جنگ و سوءاستفاده جنسی از آنها توسط شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران را منتشر کرد.

در گزارش سازمان ملل متحد آمده است، اطلاعات کارشناسان بین‌المللی تایید کرد، حدود 2000 کودک یمنی که توسط حوثی‌ها در جبهه‌های جنگ به خدمت گرفته شده بودند، بین ژانویه 2020 تا مه 2021 در جبهه‌های نبرد جان باختند.

اطلاعات کمیته کارشناسان سازمان ملل، همچنین نشان داد که فهرستی حاوی اسامی 1406 کودک یمنی که توسط حوثی‌ها به آموزشگاه‌های نظامی اعزام شده بودند، در سال 2020 در میدان‌های نبرد کشته شده‌اند.

طبق این گزارش، سازمان ملل فهرستی دیگری از 562 کودک یمنی دریافت کرده که این تعداد بین ژانویه تا ماه مه 2021 توسط شبه‌نظامیان حوثی به میدان‌های جنگ اعزام شده‌اند و همه آنها کشته شده‌اند.

کارشناسان سازمان ملل می‌گویند کودکان کشته شده یمنی اغلب بین 10 تا 17 سال سن داشتند و تعداد زیادی از آنها در استان‌های عمران، ضمار، حجه، حدیده، اب، صعده و صنعا کشته شدند.

این کارشناسان همچنین خاطرنشان کردند، شبه‌نظامیان حوثی به اعزام کودکان و نوجوانان به جبهه‌ها ادامه می‌دهند و اردوگاه‌هایی برای آموزش کودکان و تشویق آنها به جنگ راه‌اندازی کرده‌اند.

به گزارش «اسوشیتدپرس»، کمیته کارشناسان افزود، در تحقیقاتی که روی برخی از اردوهای تابستانی، مدارس و برخی مساجد حوثی‌ها تحقیق کردند و متوجه شدند که حوثی‌ها از ایدئولوژی فرقه‌ای خود برای جذب کودکان و اعزام آنها به جبهه‌ها استفاده کرده و به ترویج آن در میان کودکان اقدام می‌کنند.

بنا به گزارش آسوشیتدپرس، هیئت چهار نفره کارشناسان سازمان ملل گفتند در یکی از اردوگاه‌ها به کودکان 7 ساله آموزش می‌دادند که چگونه سلاح‌های جنگی را تمیز و آماده کنند.

خشونت و سوءاستفاده جنسی

خطرناک‌ترین چیزی که کارشناسان در گزارش خود فاش کردند، روش‌های شبه‌نظامیان برای فریب کودکان و نوجوانان است. آنها 10 مورد از فریب کودکان توسط حوثی‌ها را ثبت کرده‌اند که در آن کودکان را به بهانه دوره‌های فرهنگی ثبت نام کرده و سپس به جنگ اعزام کردند. در موارد مشابهی حوثی‌ها به کودکان گفته‌اند آنها را برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به خانواده‌ها اعزام می‌کنند اما به آنها آموزش نظامی داده و به جبهه جنگ اعزام کرده‌اند.

کارشناسان سازمان ملل همچنین مواردی از سوءاستفاده جنسی از کودکان یمنی توسط فرماندهان حوثی ثبت کردند.

شایان ذکر است که مروان نعمان، معاون نماینده دائم یمن در سازمان ملل، سپتامبر گذشته (2021) اعلام کرد که شبه‌نظامیان از سال 2014 بیش از 35000 کودک که 17 درصد از آنها زیر یازده سال سن داشتند را به جبهه‌های جنگ اعزام کردند. او گفت تعدادی از این کودکان در جنگ کشته شدند و بیش از 6700 کودک همچنان در خط مقدم جبهه‌های حوثی‌ها هستند.

یک سازمان حقوق بشری یمنی در گزارشی بیست هزار و 977 مورد نقض فاحش حقوق کودکان این کشور توسط حوثی‌ها را ثبت کرده است. علاوه بر این، بیش از 43000 کودک توسط شبه‌نظامیان از ژانویه 2017 تا مارس 2021 بر اثر جنگی که حوثی‌ها بر مردم یمن تحمیل کرده‌اند، از خانه، کاشانه و مدرسه خود آواره شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید