مستند «العربیه» درباره حضور الزرقاوی، سیف العدل و دیگر رهبران القاعده در ایران

بسیاری از رهبران القاعده و خانواده‌هایشان از جمله ابوالخیر المصری، ابومحمد المصری و صالح القرعاوی پس از فرار از افغانستان وارد ایران شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

انتشار اولین بخش از مستندی با عنوان «چهره‌های القاعده در ایران» توسط شبکه «العربیه»، نشان می‌دهد که ایران ده‌ها رهبر و عضو ارشد القاعده از جمله ابومصعب الزرقاوی، سیف العدل، ابوالخیر المصری، ابومحمد المصری و صالح القرعاوی به همراه خانواده‌هایشان را پس از فرار از افغانستان پناه داده است.

این مستند که عصر جمعه 28 ژانویه پخش شد، از دیدار اسامه بن لادن، بنیانگذار سازمان القاعده و قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین سپاه قدس ایران در سودان پرده بر داشت.

طبق این مستند بن لادن و سلیمانی درباره حل اختلافات مذهبی و آموزش نیروهای القاعده در ساخت بمب توسط حزب‌الله لبنان بحث و گفت‌وگو کردند.

این فیلم با استناد به کتاب «جنگ نیابتی ایران علیه آمریکا» به چگونگی آغاز روابط میان القاعده و جمهوری اسلامی پرداخته و آورده که این رابطه با یک دیدار سری آغاز شد که احتمالا میان سلیمانی، پیش از فرماندهی‌اش بر سپاه قدس با بن لادن بوده است.

در دیدار سری مذکور پیشنهاد شد تا سیف العدل، از فرماندهان سازمان القاعده و جمعی دیگر از نیروهای این سازمان، ساخت بمب را تحت اشراف حزب‌الله فرا بگیرند.

مبارزه با تروریسم

طبق آخرین گزارش سالانه ایالات متحده درباره مبارزه با تروریسم بین‌المللی، سازمان القاعده کماکان فعال‌ترین و خطرناک‌ترین گروه تروریستی بوده که برخی از رهبران آن به همراه تعدادی از فرماندهان «داعش» در تهران حضور دارند.

گزارش مذکور افزوده که به‌رغم اقدامات واشینگتن و متحدانش علیه سازمان‌های تروریستی از سال 2010 تاکنون، تهدیدهای تروریستی عمومیت بیشتری در جهان یافته است.

این گزارش ادامه می‌دهد که القاعده توانایی‌های خود در خاورمیانه و آفریقا را افزایش داده است.

گزارش یادآوری کرده که طی سال 2020 تعداد 9 کشور حزب‌الله را در لیست گروه تروریستی قرار داده یا فعالیت‌های این گروه را در کشورهای خود ممنوع اعلام کردند.

با این حال گزارش خاطرنشان کرده که فعالیت‌های تروریستی ایران در سال 2020 از جمله حمایت از حزب‌الله و دیگر گروه‌های تروریستی در غزه، عراق و سوریه افزایش چشمگیری داشته است.

این گزارش در پایان آورده که حزب‌الله خطرناک‌ترین گروه تروریستی متحد ایران و قوی‌ترین سازمان حامی تروریسم در لبنان بوده و کمک‌های مالی تهران بخش بیشتر بودجه سالیانه این حزب را تشکیل می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید