رجب طیب اردوغان رسانه‌های ترکیه را به «برخورد» تهدید کرد

اردوغان در بیانیه انتشار یافته در روزنامه رسمی گفت که اقدامات لازم برای محافظت از «فرهنگ ملی» ضروری است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه در هشدار به رسانه‌های این کشور اعلام کرد، چنانچه این رسانه‌ها محتوایی علیه «ارزش‌های اساسی» این کشور منتشر کنند، با آن‌ها برخورد خواهد کرد.

در بیانیه‌ای که از روزنامه‌ رسمی منتشر شد، اردوغان گفت، اقدامات لازم برای محافظت از «فرهنگ ملی» در ترکیه و جلوگیری از تاثیر منفی محتوای مضر رسانه‌های نوشتاری، شنیداری و بصری بر جوانان ضروری است.

این اقدام مقدمه‌ای برای اعمال سانسورهای بیشتر علیه رسانه‌های این کشور توصیف شده است.

اردوغان به ماهیت «محتوای مضر» اشاره‌ای نکرد اما گفت، علیه «فعالیت‌های علنی و یا پنهان برخی رسانه‌ها که ارزش‌های ملی و اخلاقی را مورد هدف قرار داده و درصدد آسیب‌زدن به بنیاد خانواده و جامعه هستند»، اقداماتی قانونی انجام خواهد شد.

کیوسک فروش روزنامه در استانبول
کیوسک فروش روزنامه در استانبول

دولت ترکیه در سال‌های گذشته، کنترل خود علیه رسانه‌های این کشور را افزایش داده است به‌گونه‌ای که حدود 90 درصد رسانه‌های مهم این کشور، متعلق به دولت و یا افراد نزدیک به‌ آن است.

سازمان‌های غیردولتی، اقدامات دولت ترکیه در خصوص نقض آزادی مطبوعات در این کشور، به‌ویژه پس از کودتای سال 2016 را همواره محکوم می‌کنند. پس از این کودتا، ده‌ها روزنامه‌نگار در این کشور بازداشت‌ شده و دفتر شماری از رسانه‌هایی که «مخالف دولت» تلقی می‌شدند، تعطیل شد.

سازمان «گزارشگران بدون مرز»، گزارشی از آزادی مطبوعات در سال 2021 منتشر کرد و در آن ترکیه از 180 کشور بررسی‌شده، در رده 153 قرار گرفته است.

اعتراض پرسنل روزنامه جمهوریت به سیاست‌های سانسور دولتی
اعتراض پرسنل روزنامه جمهوریت به سیاست‌های سانسور دولتی

کنترل دولت بر رسانه‌ها در ترکیه، منجر به حذف مطبوعات مستقل در این کشور شد. پس از کودتای نافرجام علیه رجب طیب اردوغان، مقامات این کشور دفتر ده‌ها رسانه را تعطیل کرده و بدین ترتیب نقش رسانه‌های غیردولتی در این کشور را کاهش دادند.

از سوی دیگر، صدها خبرنگار پس از این کودتا، تحت بازجویی قرار گرفته و ده‌ها نفر دیگر از این کشور گریختند. با این وجود مقامات قضایی این کشور علیه برخی از آن‌ها حکم غیابی صادر کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید