استفاده از ظرفیت آزادی دارایی‌های ایران در عراق و کره جنوبی

مقامات ایران برای استفاده از ظرفیت به‌ وجود آمده از امکان آزادسازی دارایی‌های این کشور در عراق و کره جنوبی به تکاپو افتاده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به‌نظر می‌رسد مقامات آمریکایی که حالا از مذاکره مستقیم با ایران استقبال کرده و برای دست‌یابی به توافقی درباره پروند هسته‌ای ایران تلاش می‌کنند، سعی آن دارند با نشان دادن چراغ سبزهایی تحریم‌ها را به تدریج رفع و با برداشتن موانع روند انتقال پول‌های ایران در کشورهایی چون عراق و کره را تسهیل کنند.

امتیازدهی‌ ایالات متحده و چراغ‌سبزهای آن در تعامل با ایران مقامات ایرانی را به تکاپو برای استفاده از ظرفیت به‌ وجود آمده از امکان آزادسازی دارایی‌های این کشور در عراق و کره جنوبی انداخته است.

در این رابطه رئیس سازمان توسعه تجارت ایران شنبه 29 ژانویه، با ارسال نامه‌ای به برخی معاونان وزارت‌ صمت و جهاد کشاورزی از آزادسازی منابع ارزی ایران در بانک عراق خبرداد و خواستار معرفی اقلام وارداتی ضروری‌ شد.

به گزارش «خبرآنلاین»، پیرو نامه رئیس سازمان توسعه تجارت ایران به برخی از معاونان وزارت صمت و جهاد کشاورزی در مورد آزادسازی دارایی‌های توقیف شده ایران، سرپرست دفتر صنایع غذا و داروی وزارت صنعت نیز با ارسال نامه‌ای به همه انجمن‌های صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی با اشاره به ظرفیت‌های ایجاد شده برای استفاده از منابع ارزی ایران در بانک «تی.بی.آی» عراق، از آنها خواست که اقلام پیشنهادی وارداتی خود را به غیر از کالاهای تحریمی با قید فوریت اعلام کنند.

از سوی دیگر و به گزارش خبرگزاری «یونهاپ» کره جنوبی، این کشور و ایران در نظر دارند ماه آینده، مذاکراتی در سطح کاری داشته باشند تا راه‌های حل اختلاف چند ساله بر سر دارایی‌های مسدود شده تهران تحت تحریم‌های آمریکا را در سئول بررسی کنند.

این خبرگزاری، شنبه، در ادامه این خبر به نقل از یک منبع آگاه بدون ذکر نام او نوشت که انتظار می‌رود در صورتی که ایالات متحده، تحریم‌های اعمال شده علیه ایران را کاهش دهد، گروه‌های کاری درباره انتقال دارایی‌های مسدود شده ایران، گفت‌وگو کنند.

به گفته این منبع «مسئولان این گروه‌های کاری می‌توانند در مورد احتمال از سرگیری واردات نفت از ایران پس از لغو تحریم‌ها، صحبت بیشتری داشته باشند».

شایان ذکر است دارایی‌های حاصل از فروش نفت ایران در کره جنوبی که به‌دنبال اعمال مجدد تحریم‌های ایالات متحده پس از خروج ترامپ از برجام در سال 2018، بلوکه شده است، حدود 7 میلیارد دلار برآورد می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید