ائتلاف عربی ادعای حوثی‌ها در حمله به زندان صعده را تکذیب کرد

سخنگوی ائتلاف ضمن تاکید بر این که حمله مذکور به یک پایگاه نظامی صورت گرفته است، حوثی‌ها را مسئول بکارگیری غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ائتلاف عربی حامی دولت قانونی یمن با تکذیب ادعای حوثی‌ها در حمله به یک زندان در صعده، این ادعا را تلاشی از سوی آنها برای گمراه‌کردن افکار عمومی به‌شمار آورد و تاکید کرد که نیروهای ائتلاف با دقت و حساسیت فوق‌العاده به انتخاب اهداف نظامی اقدام می‌کنند.

سرتیپ ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف عربی، جمعه 28 ژانویه، بیان کرد که مسئولیت کامل بکارگیری غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی به عهده شبه‌نظامیان حوثی است.

‌او گفت، با توجه به بیانیه مورخه 22 ژانویه در رابطه با ادعای حوثی‌های وابسته به ایران مبنی بر حمله نیروی هوایی ائتلاف به یک زندان در صعده، و همچنین بیانیه 27 ژانویه تیم تحقیقات نیروهای ائتلاف، قرار است فرماندهی ائتلاف همه مدارک و شواهد رد ادعای حوثی‌ها را به دفتر هماهنگی امور انسانی سازمان ملل متحد و صلیب سرخ جهانی مستقر در یمن ارائه کند.

المالکی افزود که 4 مکان از جمله زندان‌ها در لیست مکان‌های غیرنظامی ائتلاف قرار دارند و حمله به آنها ممنوع اعلام شده است.

وی ادامه داد که مکان مورد هدف قرار گرفته در صعده، یک موقعیت نظامی و «پایگاه امنیت ویژه» بوده و از سوی شبه‌نظامیان تروریست حوثی برای حمله به غیرنظامیان و تاسیسات شهری مورد استفاده قرار می‌گرفت.

المالکی اشاره کرد که ادعای حوثی‌ها با هدف گمراه‌کردن افکار عمومی و تلاش برای جلب همدردی سازمان‌های بین‌المللی و نهادهای غیر دولتی جهانی مطرح شده است.

سخنگوی ائتلاف اظهار داشت که از نمایندگان دفتر هماهنگی امور انسانی در یمن و صلیب سرخ برای بازدید از مقر فرماندهی نیروهای ائتلاف دعوت شده تا آنها در جریان جزئیات مکان مورد هدف قرار گرفته و فعالیت‌های نظامی آن مکان قرار بگیرند.

او ادامه داد که ائتلاف هیچ هشدار یا درخواستی از سوی نهادهای بین‌المللی یا سازمان‌های غیر دولتی مبنی بر غیرنظامی بودن مکان مورد هدف دریافت نکرده بود.

المالکی تاکید کرد که فرماندهی ائتلاف معیارها و هنجارهای جهانی درباره اهداف نظامی و قواعد درگیری را با دقت و حساسیت فراوان بکار می‌گیرند و در صورت طرح هر گونه ادعا، آن را طبق قوانین و پروتکل‌های بین‌المللی مورد بررسی قرار می‌دهند.

او یادآوری کرد که طبق ماده 23 «توافقنامه ژنو» درباره مراکز بازداشت و زندان‌ها و بند 2C از ماده 5 پروتکل الحاقی توافقنامه مذکور، مسئولیت استفاده از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی بر عهده شبه‌نظامیان حوثی خواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size