نشست لندن خواستار محاکمه عاملان حملات موشکی به سعودی و امارات شد

این نشست شامل کشورهای عمان، سعودی، امارات، آمریکا و فرستاده ویژه سازمان ملل در یمن بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

لندن پایتخت بریتانیا، چهارشنبه 26 ژانویه، میزبان یک نشست پنج‎گانه درباره بحران یمن و حملات اخیر حوثی به مناطق مسکونی در امارات و سعودی بود.

این نشست مهمان سلطنت عمان، پادشاهی عربی سعودی، امارات متحده عربی و ایالات متحده آمریکا و فرستاده ویژه سازمان ملل در یمن بود.

سه کشور آمریکا، بریتانیا و عمان، با صدور بیانیه‌ای مشترک، ضمن محکوم کردن حملات شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران به مناطق مسکونی و غیر نظامی، در امارات و سعودی، پشتیبانی خود را از ریاض و ابوظبی در مقابله با حملات این گروه، اعلام کردند.

در بیانیه‌ای که وزارت خارجه بریتانیا منتشر کرد، آمده است: «نشست لندن که با حضور هانس گروندبرگ، نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن برگزار شد، حملات حوثی‌ها به سعودی و امارات را محکوم کرده و اینگونه اقدامات را مانع تلاش‌های صلح و تشدید رنج‌های یمنی‌ها توصیف کرد».

در بیانیه پنج کشور شرکت کننده در این نشست با تاکید بر اینکه «تروریسم در همه اشکال آن یکی از جدی‌ترین تهدیدها برای صلح و امنیت بین‌المللی است، بر لزوم پاسخگویی فوری مسئولین چنین اقدامات تروریستی و محاکمه آنها نیز تاکید شده است.

مشروعیت حق دفاع از خود

در این بیانیه همچنین بر حق مشروع سعودی و امارات برای دفاع از خود در برابر حملات، طبق قوانین بین المللی و حقوق بشردوستانه بین المللی تاکید شده است.

نشست لندن ضمن محکوم کردن توقیف کشتی «روابی» حامل پرچم امارات توسط حوثی‌ها، تامین غیر قانونی موشک و تسلیحات پیشرفته ایران به حوثی‌ها را مورد بحث و بررسی قرار داد.

پیشنهاد از سرگیری مذاکرات

این نشست همچنین حملات مکرر حوثی‌ها علیه غیرنظامیان داخل یمن از جمله کارمندان آمریکایی در صنعا را محکوم کرد.

بیانیه در پایان از رهبری طرف‌های درگیر در یمن خواست تا برای از سرگیری مذاکرات سیاسی با نماینده سازمان ملل تعامل سازنده داشته باشند.

در همین زمینه، جیمز کلورلی، وزیر خارجه بریتانیا در امور خاورمیانه، گفت که پنج کشور توافق کردند «برای یک راه‌حل سیاسی جامع با یکدیگر همکاری کنند.»

او افزود: «ما حملات حوثی‌ها را محکوم و توافق کردیم که به حمایت مستقیم بشردوستانه به یمنی‌ها ادامه دهیم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید