رئیس جمهوری اسرائیل به ترکیه سفر می‌کند

اردوغان: با سفر رئیس جمهوری اسرائیل به ترکیه فصل جدیدی از روابط آنکارا و تل‌آویو آغاز خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد که «اسحاق هرتزوگ»، همتای اسرائیلی او «اوایل فوریه» به ترکیه سفر رسمی خواهد کرد.

اردوغان شامگاه چهارشنبه 26 ژانویه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی خصوصی «ان تی وی» با بیان این‌که این سفر می‌تواند سرآغاز جدیدی در روابط ترکیه و اسرائیل باشد، گفت ترکیه آمادگی دارد در همه زمینه‌ها با اسرائیل همکاری کند.

یک مقام اسرائیلی که هویت خود را فاش نکرد، چند روز پیش در گفت‌وگو با روزنامه «هاآرتص» اظهارات اردوغان درباره قصد او برای دیدار با رئیس جمهوری اسرائیل را «غافلگیرکننده» توصیف کرده بود.

مقام اسرائیلی همچنین گفت که وزیر امور خارجه ترکیه در تماسی با یائیر لاپید، همتای اسرائیلی خود درباره ایجاد روابط نزدیکتر میان آنکارا و تل‌آویو گفت‌وگو کردند.

تمایل به ازسرگیری روابط میان آنکارا و تل‌آویو

این مقام اسرائیلی گفت، اردوغان و دیگر مقامات ترکیه چندین ماه است که پیام‌‌هایی را برای نشان دادن علاقمندی خود به بازگرداندن روابط طبیعی با اسرائیل ارسال کرده‌اند.

در آنکارا نیز درباره سفر قریب الوقوع رئیس جمهوری اسرائیل به ترکیه سخن گفته بود.

رسانه‌های ترکیه به نقل از اردوغان گفتند: «ما در گذشته جلساتی را با طرف‌های اسرائیلی برگزار کردیم و بر همکاری مشترک جهت انتقال گاز به اروپا تاکید کردیم. ترکیه همچنان برای اقدام مشترک آماده است.»

متخصص اسرائیلی برای قلب و عروق

همچنین رسانه‌های اسرائیلی فاش کردند که رئیس جمهوری ترکیه اخیرا از خدمات یک پزشک ارشد متخصص قلب و عروق اسرائیلی استفاده کرده است.
گفتنی است که روابط ترکیه و اسرائیل در دهه گذشته بسیار تیره شده بود.

در جریان آخرین بحران دیپلماتیک در سال 2018، ترکیه در واکنش به کشته شدن 61 فلسطینی در تظاهرات در مرز غزه، سفیر اسرائیل در آنکارا را اخراج کرد و با بازرسی امنیتی به او توهین کرد.ه و همچنین سفیر خود را از تل‌آویو فراخواند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید