بلومبرگ: سعودی و امارات در صدر بهترین‌ها برای زندگی در دوران کرونا

در این رده‌بندی میانگین بالای واکسیناسیون و پیش‌بینی‌های مثبت شاخص‌های اقتصادی در دوران پاندمی کرونا مدنظر گرفته شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پادشاهی عربی سعودی و امارات متحده عربی در رده‌بندی دوره‌ای که «بلومبرگ» برای نظارت بر تلاش‌ کشورها در مبارزه با پاندمی کرونا انجام می‌دهد، در صدر فهرست بهترین کشورها برای زندگی، در برهه همه‌گیری کرونا قرار گرفتند.

همانطور که در رتبه‌بندی ژانویه بلومبرگ، گزارش شده، در حالی که سویه جدید جهش‌یافته «اومیکرون» باعث ایجاد بزرگ‌ترین موج شیوع کرونا از دو سال پیش شده است، بسیاری از کشورها، «تعامل جدی‌تری را در همزیستی با این ویروس و بازگشایی اقتصادشان»، از خود نشان داده‌اند.

بر اساس این گزارش، کم خطری نسبی سویه اومیکرون و گسترش واکسن‌هایی که مرگ و میر را مهار می‌کنند، به بسیاری از کشورها از بریتانیا تا تایلند و از ایرلند تا فنلاند، این امکان را داد که ظرف چند هفته، محدودیت‌ها را برداشته و در نتیجه جایگاهشان در طبقه‌بندی «بلومبرگ» برای بهترین و بدترین مناطق کرونا‌زده، ارتقاء یابد.

در این طبقه‌بندی، میانگین بالای واکسیناسیون و پیش‌بینی‌های مثبت شاخص‌های اقتصادی در سایه کرونا، مد‌نظر گرفته شده است.

این در حالی است که بنا بر آمار جهانی، شمار جان‌باختگان پاندمی کرونا در سراسر جهان از زمان پیدایش آن در چین در دسامبر 2019 تا کنون بیش از 5 میلیون و 600 هزار نفر ثبت شده است.

بنا بر ارزیابی سازمان جهانی بهداشت، با توجه به افزایش شمار مرگ و میرهایی که به طور مستقیم و غیرمستقیم با پاندمی کرونا مرتبط است، مجموع جان باختگان ممکن است دو تا سه برابر بیشتر از این آمار باشد.

در گزارش «بلومبرگ» ضمن تقدیر از تلاش‌های امارات و سعودی آمده است که دو کشور به جای تغییر استراتژی‌های خود، روی سیاست‌های بلندمدت در مقابله با این ویروس تمرکز داشتند که این موضوع، در کسب رتبه اول از سوی امارات در نوامبر گذشته و ژانویه جاری انعکاس یافت.

طبق گزارش «بلومبرگ»، امارات موفق شده است این رویکرد را برای چندین ماه ادامه دهد که ترکیبی از واکسیناسیون شبه‌کامل شهروندان در کنار مجاز بودن سفر خارجی آنان است.

رویکرد مشابهی شامل واکسیناسیون بالا و پیش‌بینی‌های مثبت شاخص‌های اقتصادی، باعث شد که پادشاهی عربی سعودی، 18 مرتبه ارتقاء یافته و رتبه دوم را در رده‌بندی بلومبرگ به خود اختصاص دهد.

گفتنی است که فنلاند که بازترین تعامل را در ارتباط با سفر شهروندان خود دارا است، در رتبه سوم این رده‌بندی قرار گرفته است.

شایان ذکر است که تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیرکل سازمان بهداشت جهانی، اخیراً با هشدار در مورد گما‌نه‌زنی پیرامون پایان پاندمی کرونا در جهان، گفته بود که شرایط هنوز می‌تواند منجر به ظهور سویه‌های جدیدی از کرونا بشود؛ بویژه که در سایه انتقال بسیار سریع اومیکرون، هنوز شمار زیادی از افراد واکسینه نشده در برخی از کشورها وجود دارند.

او در عین حال تاکید کرده بود که اگر اهدافی مانند واکسیناسیون دست‌کم 70 درصد از جمعیت هر کشور در سال جاری محقق شود، ممکن است جهان از مرحله حاد پاندمی کرونا بیرون آید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید