بازدید الکاظمی از مناطق مرزی عراق با سوریه

بازدید نخست‌وزیر عراق و هیئت امنیتی در واکنش به تحولات اخیر در سوریه و انتشار اخباری مبنی بر فرار عناصر داعش از زندان حسکه و تلاش آنها برای ورود به خاک عراق صورت گرفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق، به همراه یک هیئت امنیتی، چهارشنبه 26 ژانویه، از مناطق مرزی این کشور با سوریه، استان سنجار و تعدادی از روستاهای مرزی بازدید کرد.

این اولین سفر یک نخست‌وزیر عراقی به مناطق آسیب‌دیده پس از شکست «داعش» در سال 2017 است.

بازدید نخست‌وزیر عراق که با حضور یک هیئت امنیتی همراه بود، در واکنش به تحولات اخیر در سوریه و انتشار اخباری مبنی بر فرار عناصر داعش و تلاش آنها برای ورود به خاک عراق صورت گرفته است.

الکاظمی با حضور در منطقه مرزی و بدون پوشیدن لباس نظامی تلاش کرد پیام خود را به آنچه «تروریست‌های داخل و خارج» نامید، ارسال کند.

ما را آزمایش نکنید

نخست‌وزیر عراق در سخنانی از منطقه مرزی گفت: «حضور ما در این مکان بیانگر حضور قوی دولت و آمادگی نیروهای مسلح برای مقابله با هر گونه تلاش جهت برهم زدن امنیت و ثبات کشورمان است».

الکاظمی خطاب به گروه داعش اظهار داشت: «ما را آزمایش نکنید چراکه شما پیش از این هم بسیار تلاش کردید اما شکست خوردید. اکنون هم تلاش زیادی خواهید کرد اما شکست خواهید خورد. خوب می‌دانید که ما در داخل و خارج عراق شما را تعقیب می‌کنیم. شما می‌دانید که خون عراقی‌ها برای ما بسیار ارزشمند است و بهای هر حماقتی که مرتکب شوید را خواهید پرداخت.»

او افزود: «شما گروهی تبهکار هستید که در میان ما جایی ندارید. این تنها نظر دولت یا نهادهای امنیتی نیست بلکه نظر هر عراقی شرافتمند است. ما به چیزی کمتر از نابودی شما و پاسداری از سرزمین و ناموس خود راضی نخواهیم بود».

 حضور الکاظمی در مرز عراق با سوریه
حضور الکاظمی در مرز عراق با سوریه

دیوار امنیتی

الکاظمی ساعاتی پیش از این بازدید، دستور تکمیل ساخت دیوار امنیتی در منطقه مرزی پر تنش با سوریه را صادر کرد.

در همین رابطه، فاضل ابو رغیف، کارشناس مسائل امنیتی عراق در مصاحبه با «العربیه» گفت: «دیدار الکاظمی مهم و حاوی پیامی مثبت برای ارتقای وضعیت امنیتی و تقویت یگان‌های نظامی مستقر در آنجا بوده است».

او افزود: «الکاظمی اولین نخست‌وزیری است که از مرز با سوریه بازدید می‌کند. او به دنبال کاهش مشکلات امنیتی در آن مناطق بوده و خواستار اطمینان از عدم نفوذ گروه‌های تروریستی از آن نقطه به درون عراق است.»

نخست‌وزیر عراق در مرز سوریه
نخست‌وزیر عراق در مرز سوریه

حقوق مقدس مردم عراق

الکاظمی برای دومین بار در کمتر از یک سال از منطقه بحرانی سنجار بازدید کرد. او در دیدار با جمعی از شهروندان روستاهای مرزی گفت: «امروز در اینجا هستیم تا تاکید کنیم که دولت عراق هیچ گونه تبعیض میان یک منطقه و منطقه دیگر قائل نیست. حقوق و امنیت همه شهروندان عراقی برای ما مقدس است».

او افزود: «متاسفانه مناطق مرزی از جمله مناطق فراموش شده است که ما این وضعیت را نمی‌پذیریم. مردم این مناطق در زمستان و تابستان دچار مشکل هستند. آنها در مبارزه با تروریسم بهای سنگینی پرداختند و ما باید با ارائه خدمات و ایفای خواسته‌های آنان نسبت به فداکاری‌هایشان ادای دین کنیم.»

دیدار الکاظمی با فرماندهان یگان‌های مرزی
دیدار الکاظمی با فرماندهان یگان‌های مرزی

وضعیت پایدار امنیتی

الکاظمی در اظهارات خود تاکید کرد: «وضعیت امنیتی عراق باثبات است و مرزها به شدت کنترل می‌شود. آنچه درباره ناامنی گفته می‌شود، تبلیغات رسانه‌ای است. من از همین جا از رهبران سیاسی می‌خواهم که تشکیل دولت را تسریع کنند. تشکیل دولت یکی از راه‌های پاسخگویی به نیاز شهروندان در تمامی نقاط کشور است».

او در این سفر با هدف تقویت روحیه سربازان حاضر در یگان‌های حفاظت مرزی با آنها گفت‌وگو کرد و در کنار آنها بر سفره غذا حاضر شد.

برخی منابع مطلع به «العربیه» گفتند که سفر الکاظمی و بازدید او از مرز با سوریه ممکن است مقدمه‌ای برای آغاز عملیات نظامی گسترده نیروهای عراقی برای تامین امنیت نوار مرزی باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید