آیا کناره‌گیری سعد حریری از سیاست به افزایش نفوذ حزب‌الله در لبنان منجر می‌شود؟

ولید جنبلاط می‌گوید اقدام حریری به معنای «باز گذاشتن دست حزب‌الله و رژیم ایران» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تصمیم سعد حریری برای کناره‌گیری از عرصه سیاست لبنان راه را برای حزب‌الله، نیروی نیابتی شبه‌نظامی ایران در این کشور باز می‌کند تا نفوذ خود را افزایش دهد و آن را بیش از پیش به پایگاه نفوذ رژیم ایران در حوزه دریای مدیترانه تبدیل کند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، چهارشنبه 26 ژانویه 2022، حریری که تابحال سه بار نخست وزیر لبنان بوده، با تاکید بر اینکه نفوذ رژیم ایران در این کشور باعث شده تا چشم‌انداز امیدوارکننده‌ای برای آینده وجود نداشته باشد، روز دوشنبه اعلام کرد از عرصه سیاست این کشور کناره‌گیری می‌کند و در انتخابات پارلمانی ماه مه نیز شرکت نخواهد کرد.

به گفته «رویترز»، تحت چنین شرایطی حزب‌الله که با حمایت رژیم ایران منابع مالی خوبی دارد، می‌تواند از این موقعیت برای افزایش نفوذ خود بهره‌برداری کند. یک منبع آشنا با حزب‌الله در این باره می‌گوید که این گروه از هم‌اکنون چشم به دستاوردهای بالقوه برای متحدان خود در درون جامعه سنی لبنان دوخته است، که معمولاً سیاستمداران محلی فاقد نفوذ ملی حزب «المستقبل» حریری هستند.

حریری یک چشم‌انداز پیچیده انتخاباتی را بر سر راه لبنان قرار داده است که ده‌ها کرسی از 128 کرسی پارلمان را تحت تأثیر خود قرار خواهد داد. تصمیم وی نه تنها بر 20 کرسی که جنبش «المستقبل» در سال 2018 به دست آورد تاثیر می‌گذارد، بلکه کرسی‌های دیگری که گروه‌های متحد این جنبش به دست آورده‌اند را نیز تحت‌الشعاع قرار خواهد داد.

به گزارش «رویترز»، در حال حاضر هیچ نیروی سنی در عرصه سیاسی لبنان با شبکه گسترده حریری وجود ندارد، که به‌رغم از دست دادن یک سوم کرسی‌های پارلمانی خود در سال 2018، موقعیت خود به عنوان نیروی پیشروی سنی را حفظ کرده است. ولید جنبلاط، سیاستمدار دروزی، در این باره به «رویترز» گفت که اقدام حریری به معنای «باز گذاشتن دست حزب‌الله و رژیم ایران» است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید