برهم صالح حمله موشکی به محل سکونت رئیس پارلمان عراق را «تروریستی» خواند

به‌دنبال اصابت سه موشک کاتیوشا در مجاورت خانه محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق، دو کودک مجروح شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

برهم صالح، رئیس‌جمهوری عراق با تاکید بر «تروریستی‌ بودن» حمله موشکی روز گذشته به محل سکونت رئیس پارلمان عراق، این اقدام را به‌شدت محکوم کرد و گفت، «چنین هجومی، حمله به منافع ملی و قانون اساسی عراق است.»

به‌دنبال اصابت سه موشک کاتیوشا در مجاورت خانه محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق، دو کودک مجروح شدند.

Advertisement

ساعاتی پیش از این حمله، دادگاه فدرال عراق حکم انتصاب او به‌عنوان رئیس پارلمان این کشور را تایید کرده بود.

یک مقام امنیتی بلندپایه که نخواست نامش منتشر شود، در اظهارتی به «خبرگزاری فرانسه» گفت، این موشک‌های کاتیوشا، شامگاه سه‌شنبه «در فاصله 500 متری» محل سکونت الحلبوسی در منطقه «الکرمه» استان الانبار و در غرب بغداد اصابت کرد.

این مقام امنیتی با اشاره به‌اینکه هدف از این حمله، رئیس پارلمان عراق بوده است گفت، نمی‌داند که در حین حمله، الحلبوسی در خانه‌ حضور داشته یا خیر.

پلیس نیز در همین زمینه و در بیانیه‌ای از مجروح شدن دو کودک خبر داد که به بیمارستان الکرمه منتقل شدند.

شایان ذکر است که محمد الحلبوسی، رهبر ائتلاف «تقدم» که یک ائتلاف وابسته به اهل‌سنت این کشور است، توانست دوباره به عنوان رئیس پارلمان این کشور تعیین شود. الحلبوسی که 41 سال دارد از سال 2018 ریاست پارلمان این کشور را برعهده دارد و ائتلاف او در انتخابات اخیر توانست 37 کرسی را از آن خود کند.

حملات متعدد به برخی احزاب در عراق

در روزهای گذشته شماری از احزابی که ممکن است با «جنبش صدر» ائتلاف تشکیل دهند، مورد هدف برخی حملات قرار گرفته‌اند.

این ائتلاف می‌تواند منجر به تعیین نخست‌وزیر آینده این کشور شود.

جنبش صدر که توانست در انتخابات پارلمانی اخیر این کشور، بیشترین تعداد کرسی را به‌دست آورد، به‌دنبال تشکیل «دولت اکثریت» در عراق است. انتخابی که برخلاف روند سیاسی مرسوم این کشور خواهد بود. در روند پیشین، برای انتخاب نخست‌وزیر با احزاب شیعه بزرگ عراق هماهنگی صورت می‌گرفت.

جنبش صدر برای معرفی نخست‌وزیر این کشور به رای اکثریت مطلق پارلمان (51 درصد اعضا) نیاز دارد. در همین راستا به‌نظر می‌آید این جنبش به‌دنبال ایجاد ائتلاف با جریان‌های اهل‌سنت به‌ویژه «تقدم» و ائتلاف‌های برجسته کُرد است.

انفجار در مقر حزب الحلبوسی

بر اساس گزارش رسانه‌های عراقی و آنچه کنش‌گران این کشور در رسانه‌های اجتماعی منتشر کردند، مقر حزب الحلبوسی، ده روز پیش مورد حمله قرار گرفت.

حمله به مقر حزب تقدم در منطقه «اعظمیه» بغداد و توسط دو مهاجم با مواد منفجره انجام شده بود.

منابع امنیتی عراق گزارش داده بودند که یک انفجار و تیراندازی دیگر در نزدیکی خانه عبدالکریم عبطان، یکی از رهبران ائتلاف تقدم در منطقه «السیدیه» در جنوب بغداد رخ داده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید