پیشروی ارتش یمن در جنوب مأرب پس از آزادسازی حریب

سه میلیون آواره یمنی که از مناطق تحت کنترل حوثی‌ها گریخته‌اند، در مأرب به سر می‌برند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از آزادسازی کامل شهر «حریب»، مرکز رسانه‌ای ارتش ملی یمن، سه‌شنبه 25 ژانویه، اعلام کرد که نیروهای این ارتش به همراه گردان‌های «عمالقه» به پیشروی خود به سمت کوه‌های ملعا ادامه می‌دهند.

این در حالی است که حوثی‌های مورد حمایت ایران، طی چند روز گذشته و در پی آزادسازی استان «شبوه» و شهر «حریب» که با آغاز حملات زمینی تیپ‌های «عمالقه» ارتش ملی یمن و ضربات سنگین هوایی جنگنده‌های ائتلاف عربی انجام گرفت، دچار نوعی سردرگمی و فروپاشی در میان صفوف خود شده‌اند.

در همین حال ارتش ملی یمن اعلام کرد نیروهایش به همراه نیروهای تیپ‌های «عمالقه» با پیشروی در جنوب استان مأرب، اماکن استراتژیک مشرف به مناطق «حریب» و «العبدیه» در جنوب مأرب را از دست شبه‌نظامیان حوثی آزاد کرد.

نیروهای ارتش ملی یمن در جبهه جنوبی مأرب خسارت‌های سنگینی بر شبه‌نظامیان حوثی وارد کرده و توانسته است به سمت جاده ارتباطی مأرب و البیضاء پیشروی کنند.

روزهای بد حوثی‌ها

علی الحمیدی، فرمانده تیپ 55 پیاده، روز شنبه گفت که شبه‌نظامیان حوثی بدترین روزهای خود را در جبهه‌های الجوبه می‌گذرانند.

او افزود، آنها تصور می‌کردند با ورود به این منطقه می‌توانند به سمت مأرب پیشروی کنند اما در جبهه‌های الکساره، المشجع و صرواح در غرب استان شکست خوردند.

الحمیدی افزود: «پس از پیشروی‌های گردان‌های «عمالقه» ارتش ملی یمن در منطقه بیحان، اوضاع میدانی در جبهه‌های نبرد به نفع ارتش ملی و به زیان حوثی‌ها تغییر یافت و شبه‌نظامیان دست نشانده ایران اکنون در محاصره نیروهای ارتش یمن قرار گرفته‌اند».

او از نیروهای ائتلاف عربی برای حمایت از دولت قانونی که با پوشش هوایی خود از ارتش ملی یمن حمایت می‌کند تشکر و قدردانی کرد.

سه میلیون یمنی آواره در مأرب

گفتنی است که شبه‌نظامیان از فوریه 2021، حملات گسترده‌ای را برای اشغال استان مأرب انجام دادند اما همه این حملات به شکست و تحمل خسارت‌های سنگین این گروه منجر شد.

حوثی‌ها به‌رغم هشدارهای بین المللی و نهادهای حقوق بشری درباره به خطر افتادن جان هزاران آواره، همچنان به حملات خود ادامه می‌دهند.

در حال حاضر حدود 3 میلیون نفر در شهر مأرب زندگی می‌کنند که حدود یک میلیون نفر از آنها از مناطقی فرار کرده‌اند که تحت کنترل حوثی‌ها بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید