امضای یادداشت‌ تفاهم سعودی و عراق برای تامین برق

وزیر انرژی سعودی گفته که این ارتباط با عراق فرصت ایجاد بازار منطقه‌ای در بخش برق را افزایش می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی سعودی و حمید الغزی، دبیر هیئت دولت عراق درباره ارتباط میان شبکه برق دو کشور یک یادداشت تفاهم امضا کردند.

در جریان این تفاهمنامه که سه‌شنبه، 25 ژانویه از طریق نشست مجازی میان دو کشور امضا شد، احسان عبدالجبار، وزیر نفت و عادل کریم، وزیر برق عراق نیز حضور داشتند.

وزیر انرژی سعودی تاکید کرد که ریاض به دنبال سرمایه‌گذاری در موضوع ارتباط میان شبکه برق با عراق است و امضای یادداشت تفاهم اخیر پس از بررسی امکان ایجاد فرصت‌های فراوان در بخش انرژی میان دو کشور حاصل شده است.

او افزود که این ارتباط فرصت ایجاد بازار منطقه‌ای در بخش برق را افزایش می‌دهد.

الغزی هم درباره ارتباط شبکه برق عراق با سعودی گفت که چنین گامی نیازهای عراق به انرژی را تامین می‌کند.

او اظهار داشت، همکاری دو جانبه میان عراق و سعودی در موضوع تامین برق منافع اقتصادی زیادی برای بغداد به همراه دارد.

این مقام مسئول عراقی تاکید کرد که مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق هم خواستار اجرای سریع پروژه ارتباط شبکه برق با سعودی شده است.

تحریم مانع پرداخت پول

احمد موسی، سخنگوی وزارت برق عراق نیز خاطرنشان کرد که تحریم‌های آمریکا باعث شده تا این کشور نتواند بدهی‌های گازی خود را به ایران پرداخت کند.

وی تاکید کرد، آخر هفته سفری به کشورهای عربی خواهیم داشت تا جایگزینی برای گاز ایران پیدا کنیم.

او با اشاره به کاهش صادرات گاز ایران به عراق و راه‌اندازی ابتکارعملی در راستای حمایت دولت از انرژی در این کشور گفت: «برای تنوع منابع گازی و کاهش وابستگی به ایران تلاش می‌کنیم.»

ایران به‌دلیل تحریم‌های اقتصادی و بانکی نتوانسته پول صادرات گاز و برق به عراق را دریافت کند. دولت ایران تلاش کرد با قطع جریان انرژی به عراق، دولت این کشور را تحت فشار قرار بدهد تا بدهی خود به تهران را پرداخت کند. این اقدام سبب شده تا عراق به‌دنبال جایگزین‌های مناسب به‌جای ایران برای تامین نیازهای خود به انرژی باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید