کناره‌گیری سعد حریری از صحنه سیاسی به دلیل فرقه‌گرایی و اعمال نفوذ ایران بر لبنان

رهبر جریان المستقبل با دعوت از حزب خود به اتخاذ اقدامی مشابه تاکید کرد که همچنان خدمتگزار مردم باقی خواهد ماند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سعد حریری، رهبر جریان المستقبل در لبنان از تعلیق فعالیت‌های خود در عرصه سیاسی لبنان به‌دلیل تشدید فرقه‌گرایی و گسترش اعمال نفوذ ایران بر کشورش خبر داد.

حریری دوشنبه 24 ژانویه، ضمن اعلام توقف فعالیت‌های سیاسی‌ خود در عرصه داخلی لبنان و دعوت از حزب خود «المستقبل» به در پیش گرفتن همین خط مشی، اعلام کرد که نامزد انتخابات پارلمانی ماه مه آینده نخواهد شد و حزب المستقبل نیز هیچ نامزدی را برای شرکت در این انتخابات، معرفی نخواهد کرد.

حریری که در عرصه سیاسی لبنان و به خصوص در میان سنی‌های این کشور به عنوان وارث سیاسی پدرش، رفیق حریری، نخست‌وزیر فقید لبنان، شناخته می‌شود، دوشنبه تاکید کرد: «من این گام را با توجه به باور خود اتخاذ کردم که در سایه نفوذ ایران، تفرقه داخلی، فرقه‌گرایی شدید و فرسودگی دولت، هیچ فرصت مثبتی برای لبنان وجود ندارد.»

او در عین حال افزود که همچنان «خدمتگزار مردم» باقی خواهد ماند اما تصمیم گرفته تا نقش خود و حزب المستقبل را در حاکمیت، عرصه سیاسی و پارلمان لبنان به حالت تعلیق درآورد.

شایان ذکر است که سعد حریری در سال‌های اخیر و در پی تشدید بحران سیاسی، اقتصادی و مالی ناشی از دخالت‌های پنهان و آشکار ایران و حزب‌الله، و هم‌پیمانان آنها و همچنین ناهماهنگی فزاینده او با دیگر جریان‌های رقیب در میان سنی‌ها و اختلاف نظر روزافزون او با میشل عون، رئیس جمهوری لبنان و جبران باسیل، رهبر جریان آزاد ملی (هم‌پیمان با حزب‌الله)، شکست‌های سیاسی متعددی را تجربه کرده است.

این در حالی است که تمامی سازمان‌ها و مراکز خدماتی و رسانه‌ای متعلق به سعد حریری (شرکت اجیرو و تلویزیون المستقبل)، عملا دچار ورشکستگی مالی شده‌اند؛ تا به حدی که کارکنان این مراکز، با طرح شکایت در دستگاه قضایی لبنان، دادخواست‌های هنگفت مالی را علیه سعد حریری مطرح ساخته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید