اتحادیه عرب خواستار بازگرداندن حوثی‌ها به لیست گروه‌های تروریستی شد

دبیرکل اتحادیه عرب، حمله تروریستی حوثی‌ها به مناطق و تأسیسات غیرنظامی در خاک امارات متحده عربی را به شدت محکوم کرد.

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اتحادیه عرب، حمله تروریستی روز 17 ژانویه 2022 شبه‌نظامیان حوثی با سه موشک کروز به منطقه مصفح و محوطه جدید ساخت و ساز در فرودگاه بین المللی ابوظبی که به انفجار 3 تانکر سوخت و کشته‌شدن سه نفر و مجروح‌شدن 6 غیرنظامی منجر شد را «وحشیانه» توصیف و به شدت محکوم کرد.

اتحادیه عرب، یک‌شنبه 23 ژانویه، نشست فوق‌العاده‌ای را در سطح نمایندگان دائمی به ریاست کویت تشکیل داد تا درباره حمله تروریستی حوثی‌ها به امارات و پیامدهای آن بحث و گفت‌وگو کند.

این بیانیه از همبستگی کشورها و سازمان‌های منطقه‌ای و بین المللی با امارات و محکومیت گسترده حملات شبه‌نظامیان حوثی علیه مناطق و تأسیسات غیرنظامی به‌عنوان یک حمله تروریستی «بزدلانه» و «ددمنشانه» استقبال کرد.

اتحادیه عرب تاکید کرد، حملات تروریستی شبه‌نظامیان حوثی نقض آشکار قوانین بین‌المللی و حقوق بین الملل بشردوستانه و تهدیدی واقعی برای تاسیسات حیاتی غیرنظامی، منابع انرژی و ثبات اقتصاد جهانی به شمار می‌رود.

اتحادیه عرب همچنین این حملات را تهدیدی علیه صلح و امنیت منطقه‌ای، امنیت ملی کشورهای عربی و صلح و امنیت بین المللی و تهدیدی برای خطوط کشتیرانی تجاری بین المللی خوانده است.

این اتحادیه از همه کشورها خواست گروه حوثی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دهند.

اتحادیه عرب همچنین از سازمان ملل خواست تا از جنایات مستمر شبه‌نظامیان حوثی در کشتار غیرنظامیان و همچنین کارشکنی و مانع تراشی عمدی آنها در روند ارسال کمک‌های بشردوستانه و مصادره مواد غذایی مردم یمن، جلوگیری کند.

احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب هم حمله تروریستی حوثی‌ها به مناطق و تأسیسات غیرنظامی در خاک امارات متحده عربی را به شدت محکوم کرد.

او تأکید کرد، اتحادیه عرب در برابر اقدامات بی‌ثبات‌کننده حوثی‌ها در کنار امارات متحده عربی خواهد ایستاد.

دبیرکل اتحادیه عرب گفت، حوثی‌ها برای تحقق اهداف و برنامه‌های کشورهای بیگانه، امنیت و ثبات منطقه را تهدید می‌کنند.

روز گذشته انور قرقاش، مشاور دیپلماتیک رئیس امارت متحده عربی، نیز گفت که امارات از هیچ اقدامی در دفاع از استقلال و امنیت ملی خود دریغ نخواهد کرد و از حق قانونی و اخلاقی برای پاسخ دادن و منع هرگونه تعرض به خاک خود برخوردار است.

قرقاش در جریان ملاقات با تیم لیندرکینگ، فرستاده ویژه آمریکا به یمن با تاکید بر لزوم اتخاذ موضع قاطع جامعه جهانی در برابر این اقدامات خصمانه و تروریستی حوثی‌ها، تاکید کرد که بیانیه شورای امنیت در محکوم کردن حمله تروریستی شبه‌نظامیان حوثی علیه تاسیسات غیرنظامی ابوظبی، بیانگر موضع قاطعانه بین‌المللی در برابر رفتار خصمانه شبه‌نظامیان حوثی و تعرض به امنیت کشورهای منطقه، مردم یمن و تهدید دائمی علیه ناوبری دریایی بین‌المللی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید