راه‌اندازی بزرگترین واحد آب شیرین‌‌‌ کن شناور جهان در سعودی

این پروژه بلندپروازانه در راستای تلاش‌های سعودی برای تامین پایدار آب شیرین به‌شمار می‌رود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سعودی اولین واحد شناور آب شیرین کن خود را در نزدیکی بندر «الشقیق» در سواحل غربی کشور راه‌اندازی کرد. این پروژه در چارچوب برنامه‌های وزارت کشاورزی و منابع آبی با هدف تامین آب و امنیت منابع آب شیرین در کشور ایجاد شده است.

پروژه مذکور که با حضور شاهزاده محمد بن ناصر امیر منطقه جازان، عبدالرحمن الفضلی، وزیر کشاورزی و منابع آبی و عبدالله عبدالکریم، رئیس شرکت ملی آب شیرین سعودی راه‌اندازی شد، پروژه‌ای مشترک میان شرکت ملی آب شیرین و شرکت «البحری»، فعال در حوزه نقل و انتقال دریایی بوده است.

بنا به این همکاری مشترک، پروژه‌های آب شیرین کن شناور با حضور و بکارگیری نیروهای متخصص احداث شده تا امکان جابجایی آنها بر اساس نیاز مناطق مختلف سعودی امکان‌پذیر باشد.

پروژه‌های آب شیرین کن شناور از آخرین دستاوردها و تکنولوژی روز برخوردار بوده و آب شیرین مورد نیاز را با کیفیت عالی در اختیار مصرف‌کنندگان سعودی قرار می‌دهد.

ظرفیت هر یک از این واحدهای آب شیرین کن شناور 50 هزار لیتر در روز برآورد شده است.

150 هزار لیتر

هم‌اکنون پروژه‌های مشترک شرکت ملی آب شیرین سعودی و شرکت البحری با ظرفیت 150 هزار لیتر در روز در حال فعالیت بوده و این واحدها ضمن تامین بخش قابل توجهی از نیازهای کشور، استانداردهای زیست‌محیطی و حفاظت از حیات جانداران دریایی را کاملا رعایت می‌کنند.

احداث و استفاده از این پروژه‌ها افزون بر تامین آب سالم، بهره‌وری از تکنولوژی روز در سعودی را میسر کرده و فرصت‌های فراوان اشتغال برای جوانان را نیز فراهم می‌کند.

در همین رابطه عبدالله عبدالکریم اظهار داشت: «با پشتیبانی کامل خادم الحرمین الشریفین و ولی عهد ایشان و در راستای راهبرد ملی تامین آب شیرین، تلاش داریم به توسعه پایداری در رابطه با پروژه‌های آب شیرین کن‌ دست یابیم.»

او افزود که «این پروژه‌های پیشرفته و عظیم ضمن تامین آب شیرین کشور، باعث افزایش رشد اقتصادی در زمینه‌های گوناگون خواهد شد.»

تامین نیازهای ضروری

عبدالله الدبیخی، مدیر اجرایی شرکت البحری نیز بیان کرد که «احداث و راه‌اندازی واحدهای آب شیرین کن‌ نشانگر توانایی شرکت البحری در این حوزه و برآوردن نیاز طرف‌های تجاری و مشتریان این شرکت است.»

وی ادامه داد: «راه‌اندازی پروژه‌های اخیر در چارچوب راهبرد بلندمدت شرکت در رابطه با افزایش موضوع فعالیت و در راستای برنامه توسعه پایدار و ملی 2030 سعودی بوده است.»

الدبیخی خاطرنشان کرد که همکاری شرکت البحری با شرکت ملی آب شیرین سعودی گامی مهم در زمینه پروژه‌های آب شیرین در منطقه به‌شمار می‌رود.

او تاکید کرد که توانایی شرکت البحری در این زمینه باعث انجام این گونه پروژه‌ها در آینده بر اساس معیارهای جهانی خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید