کشته شدن 89 نفر در درگیری‌های زندان «غویران» در استان حسکه سوریه

به‌ گفته دیدبان حقوق بشر سوریه ده‌ها عضو داعش با فرار از زندان غویران، در مناطق مسکونی اطراف آن مخفی شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

دیدبان حقوق بشر سوریه در جدیدترین آمار خود از کشته شدن 89 نفر از جمله 56 تن از عناصر «داعش» در درگیری‌های زندان «غویران» در استان حسکه در شمال شرق سوریه خبر داد.

بنا به گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه درگیری‌ها در پی حمله «داعش» به زندان «غویران» در شهر حسکه سوریه در شمال شرق سوریه، تا شامگاه شنبه همچنان ادامه داشته و بر شدت درگیری‌ها پس از این‌که زندانیان و اعضای داعش تسلیم نشدند، افزوده شده است.

از سویی خبرنگار «العربیه» گزارش داد که جنگنده‌های «ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش» در آسمان منطقه‌ای که زندان غویران در آن قرار دارد، پرواز کرده‌اند و زندانیانی را که از محل نگهداری خود فرار کرده بودند، مورد هدف قرار دادند.

بر اساس این گزارش، «نیروهای سوریه دموکراتیک» نیز برای کنترل اوضاع، یگان‌های کمکی به زندان غویران اعزام کردند.
منابع العربیه در شمال شرق سوریه شامگاه شنبه همچنین از آغاز عملیات هجومی نیروهای سوریه دموکراتیک با پشتیبانی هوایی ائتلاف بین‌المللی برای به کنترل گرفتن زندان غویران خبر دادند.

به گفته خبرنگار العربیه به هزاران شهروند غیرنظامی در محله «حوش البعر» که به کنترل داعش افتاده است اجازه خروج از این منطقه داده نشده است.

«دیدبان حقوق بشر سوریه» اعلام کرده بود که ده‌ها عضو داعش با فرار از غویران، به مناطق نزدیک به این زندان روی آوردند.
نیروهای سوریه دموکراتیک مورد حمایت غرب که اغلب افراد آن از یگان‌های مدافع خلق کُرد است، پیشتر اعلام کرده بود که به‌رغم حضور برخی عناصر داعش در محله‌های مجاور این زندان، کنترل کامل این منطقه را به‌دست گرفته است.

دیدبان حقوق بشر سوریه در گزارش خود افزود، زندانیان داعش در بحبوحه درگیری‌های شدید بین دو طرف که همچنان ادامه دارد، بر محیط زندان مسلط شده و به تسلیحات و مهمات آن دست یافته بودند.
به گفته دیدبان، هواپیماهای ائتلاف به‌ طور مداوم در آسمان منطقه‌ای که زندان در آن واقع شده، به پرواز درآمده‌اند. جنگنده‌های ائتلاف بین‌المللی با پرواز در این منطقه محله «الزهور» در شهر حسکه را بمباران کردند.

دو تانک برادلی و یک خودروی زرهی آمریکا نیز خود را به منطقه درگیری در غرب زندان غویران رسانده‌اند.
بر اساس این گزارش، نیروهای «آسایش» و نیروهای مبارزه با تروریسم که به کُردها تعلق دارند نیز در این عملیات شرکت کرده و به تعقیب این زندانیان فراری می‌پردازند.

به‌دنبال حوادث خشونت‌بار در زندان غویران و مناطق نزدیک به آن در شهر حسکه، تعداد کشته‌ و زخمی‌ها از شامگاه پنج‌شنبه تا کنون افزایش یافته است.

بنا به آخرین گزارش‌ها شمار کشته‌ها به 89 نفر رسیده که 56 تن آنها را عناصر داعش تشکیل می‌دهند.

انفجارهای پی در پی

این حمله در ساعات اولیه شامگاه روز پنج‌شنبه آغاز شد. نیروهای داعش به محله الزهور در جنوب حسکه نزدیک شده و پس از تسلط بر محیط زندان، خودروهای بمب‌گذاری شده در نزدیکی درب اصلی زندان را منفجر کردند.
این انفجار باعث آغاز درگیری‌های شدیدی بین نیروهای امنیتی و داعش شد.

نیروهای داعش مخازن سوخت را نیز مورد هدف قرار دادند تا جلوی دید هواپیماهای ائتلاف را گرفته و از آن‌ها فرار کنند.
در همین حال شورشی دیگر در زندان آغاز شد و تروریست‌های عضو داعش در این زندان، پتوها و مواد پلاستیکی را آتش زدند.
این درگیری‌ها به کشته‌شدن و فرار عده‌ای از اعضای داعش به منطقه الزهور در نزدیکی زندان منجر شد. آن‌ها پس از فرار خود را در خانه غیرنظامیان پنهان کردند.

بزرگترین زندان داعش

گفتنی است که زندان غویران محل نگهداری حدود 3500 نفر از اعضا و فرماندهان داعش است که اکثر آن‌ها از کشورهای عراق و سوریه هستند. زندانیانی از تابعیت‌های دیگر نیز در این محل حضور دارند.
این حمله بزرگترین و خشونت‌‌بارترین حمله‌ای است که داعش از زمان شکست خود در عراق و سوریه انجام داده است. این گروه تروریستی تا مارس 2019 کنترل شماری از مناطق مسکونی در سوریه را در اختیار خود داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید