آیا سپاه به حکومت نظامی میانمار تسلیحات پیشرفته می‌دهد؟

آسیا تایمز فهرستی از اسامی بازدیدکنندگان ایرانی از میانمار را مشاهده کرده است که وابسته به نهادهای نظامی ایران به ویژه سپاه هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع محلی در میانمار می‌گویند طی چندین ماه گذشته هواپیماهای متعلق به سپاه پاسداران ایران «موشک‌های هدایت‌شونده» و سایر تسلیحات پیشرفته به حکومت نظامی این کشور، که پارسال دولت دموکراتیک میانمار را سرنگون کرد، تحویل داده‌اند.

به گزارش «آسیا تایمز»، پنج‌شنبه 20 ژانویه 2022، منابع دیپلماتیک جنوب شرقی آسیا که نخواستند نامشان فاش شود، گفتند هیئت ایرانی که در 13 ژانویه وارد میانمار شد، دومین یا سومین هیئتی بود که از زمان کودتای ارتش در فوریه 2021 به این کشور سفر کرده است.

بر اساس گزارش وبگاه «فلایت رادار24» که پروازهای بین‌المللی را ردیابی می‌کند، یک فروند هواپیمای متعلق به شرکت هواپیمایی باربری «قشم فارس ایر» پنجشنبه پیش از مشهد به میانمار پرواز کرد و روز بعد هم به ایران بازگشت.

زین مار آنگ، وزیر خارجه «دولت وحدت ملی» که شاخه‌ای از دولت دموکراتیک ساقط شده است، در این باره به «آسیا تایمز» گفت: «این دومین بار است که می‌بینم پروازی از ایران به میانمار صورت گرفته است، و باید مربوط به انتقال فناوری نظامی باشد».

وزارت خزانه‌داری آمریکا در سال 2019 «قشم فارس ایر» را به اتهام انتقال تسلیحات به گروه‌های نیابتی رژیم ایران در جنگ داخلی سوریه به نمایندگی از «نیروی قدس» سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تحریم کرد.

یکی از دو هواپیمای «نگران‌کننده» متعلق به این خطوط هوایی که دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم کرد، با شماره EP-FAA ثبت بین‌المللی شده بود. این ظاهرا همان هواپیمایی است که هفته پیش در میانمار فرود آمد.

پیش از کودتای ارتش میانمار، یک خبرگزاری محلی در اوایل ژانویه 2020 گزارش داد که یک هواپیمای ایرانی برای مدت کوتاهی در فرودگاه نایپیداو فرود آمده است، که به گفته منابع محلی، «ممکن است محموله‌های نظامی تحویل داده باشد».

آسیا تایمز فهرستی از اسامی بازدیدکنندگان ایرانی از میانمار طی ماه‌های اخیر را مشاهده کرده است، که به گفته یک تحلیلگر ایرانی که نخواست نامش فاش شود، تعداد زیادی از آنها وابسته به نهادهای نظامی ایران به ویژه سپاه پاسداران هستند.

به گزارش «آسیا تایمز»، حکومت نظامی میانمار به طور فزاینده‌ای نیروهای مردمی را هدف بمباران‌های هوایی و حملات بالگردی قرار می‌دهد. از زمان کودتا بیش از 1400 غیرنظامی توسط نیروهای امنیتی کشته شده‌اند، و گزارش‌های مربوط به شکنجه، تجاوز جنسی، و اعدام در میانمار بسیار است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید