تاکید امارات و آمریکا بر هماهنگی‌های‌ راهبردی برای مقابله با تهدیدات

درخواست‌ها و فراخوان‌ها برای بازگرداندن حوثی‌ها به فهرست «سازمان‌های تروریستی» همچنان ادامه دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

روابط استراتژیک امارات متحده عربی و ایالات متحده آمریکا بویژه در دو سطح دفاعی و نظامی، در تماس تلفنی شیخ محمد بن زاید آل نهیان، ولی‌عهد ابوظبی و جانشین فرمانده کل‌قوای مسلح امارات با لوید اوستین، وزیر دفاع آمریکا به بحث گذاشته شد.

به گزارش خبرگزاری امارات «وام»، چهارشنبه 19 ژانویه، در این تماس تلفنی حملات تروریستی اخیر حوثی‌ها علیه مراکز و تاسیسات امارات و تهدید امنیت و ثبات منطقه و همچنین ضرورت موضع‌گیری قاطع بین‌المللی در قبال این‌گونه اقدامات خصمانه، مطرح شد.

بر اساس این گزارش، وزیر دفاع آمریکا، موضع واشینگتن در محکوم کردن این تجاوزها و حمایت آمریکا از امارات در مقابله با تهدیدها علیه امنیت و تمامیت ارضی این کشور را مورد تاکید قرار داد.

همچنین همکاری نظامی و امنیتی میان دو کشور و عرصه‌های هماهنگی دفاعی فیمابین در پی حملات اخیر «تروریستی» حوثی‌ها علیه امارات نیز از دیگر محورهای مطرح شده در این تماس تلفنی بود.

شبه‌نظامیان حوثی
شبه‌نظامیان حوثی

بازگرداندن حوثی‌ها به فهرست «سازمان‌های تروریستی»

همزمان با آن یوسف العتیبه، سفیر امارات در واشینگتن، از دولت و کنگره آمریکا خواست تا شبه‌نظامیان حوثی را به «سازمان‌های تروریستی»، بازگردانند.

سفارت امارات در حساب کاربری خود در توییتر نوشت که العتیبه در پیام خود به دولت و کنگره آمریکا، خلاصه‌ای از تماس تلفنی امروز میان ولی‌عهد ابوظبی و وزیر دفاع آمریکا را ارائه داد که طی آن طرفین در مورد اقدام مشترک در پاسخ به حمله اخیر حوثی‌ها و اقدامات فوری در راستای تقویت پدافند هوایی ضد‌موشکی و پهپادی و همچنین تقویت امنیت دریایی برای منع قاچاق تسلیحات، توافق کردند.

از سویی معمر الاریانی، وزیر اطلاع‌رسانی یمن نیز از جامعه بین‌المللی خواست گروه شبه‌نظامی حوثی را به فهرست سازمان‌های تروریستی بازگرداند.

تاکید سازمان‌های عربی و اروپایی بر تروریست بودن حوثی‌ها

این در حالی است که چندین سازمان حقوق بشر عربی و اروپایی نیز به دلیل اقدام حوثی‌ها به هدف قرار دادن غیرنظامیان در یمن و خارج از آن، خواستار بازگرداندن این گروه شبه‌نظامی به فهرست «سازمان‌های تروریستی» شدند.

در این رابطه عصام شیحه، عضو شورای ملی حقوق بشر، گفت:«جنایت‌های حوثی‌ها علیه غیرنظامیان، آنها به عنوان یک سازمان تروریستی ارتقا می‌دهد و همه کشورها از جمله ایالات متحده آمریکا باید حوثی‌ها را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دهند.»

نبیل عبدالحفیظ، معاونت وزارت حقوقی و حقوق بشر یمن نیز از طرفی گفت که دولت یمن همواره خواستار قرار دادن شبه‌نظامیان حوثی در فهرست سازمان‌های تروریستی بوده و به طرح این درخواست به عنوان مبنایی برای تعامل با حوثی‌ها، ادامه خواهد داد.

این فرخوان‌ها پس از حمله حوثی‌ها به تاسیسات غیرنظامی در نزدیکی فرودگاه ابوظبی افزایش یافته و حقوقدانان کشورهای عربی و اروپایی، بر لزوم اقدام جامعه جهانی برای مقابله و ممنوعیت این گروه و قرار دادن آنها در فهرست سازمان‌های تروریستی، به هدف محاصره سیاسی و اقتصادی آنها تاکید داشته و خاطر نشان کرده‌اند که جنایات شبه‌نظامیان حوثی، در سطح اقدامات ضد بشری و جنایات جنگی قرار دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید