7 کشته در تظاهرات خارطوم و اعلام تشکیل نیروی ویژه مبارزه با تروریسم

در اعتراض به گرانی بهای برق صدها تن از تظاهرکنندگان سودانی اقدام به بستن جاده‌های ارتباطی با مصر در شمال کشور کرده و خواهان لغو این افزایش قیمت شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تظاهرات سودانی‌ها برای بازگشت قدرت به غیر نظامیان و تکمیل روند گذار دموکراتیک بار دیگر در خیابان‌های خارطوم از سر گرفته شد که واکنش خشونت‌آمیز و خونین نیروهای امنیتی را به دنبال داشت.

به گزارش خبرنگار «العربیه»، نیروهای امنیتی دوشنبه 17 ژانویه اقدام به شلیک گلوله و گاز اشک‌آور به معترضان حاضر در اطراف کاخ ریاست جمهوری در خارطوم کردند که بر اساس آمار کمیته پزشکان سودان 7 معترض کشته و ده‌ها نفر زخمی شدند.

تظاهراتی نیز در اعتراض به بیانیه هفته گذشته وزارت دارایی سودان مبنی بر دو برابر شدن بهای برق برگزار شد که به‌رغم اعلام توقف اجرای این بخشنامه، صدها تن از تظاهرکنندگان اقدام به بستن جاده‌های ارتباطی با مصر در شمال کشور کرده و خواهان لغو کامل این بخشنامه شدند.

به گفته کارشناسان، هرگونه افزایش قیمت‌ یا حذف یارانه دولتی از کالاهای اساسی می‌تواند به وخامت بحران اقتصادی سودان بیانجامد. این کشور با تورمی 400 درصدی روبروست و بنا به برآورد سازمان ملل، 30 درصد مردم این کشور نیازمند کمک‌های انسانی هستند.

همزمان ده‌ها پزشک سودانی با پوشیدن یونیفورم سفید و در دست داشتن عکس همکاران کشته شده خود در تظاهرات اکتبر گذشته، در اعتراض به برخورد خشن با کادر پزشکی تجمع اعتراض‌آمیز برگزار کردند.

از سویی پلیس سودان چهارشنبه گذشته اعلام کرد که یک سرتیپ نیروی انتظامی حین انجام وظیفه در حمایت از تظاهرکنندگان در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری کشته شده است.

نیروی ویژه مبارزه با تروریسم

جلسه فوق‌العاده شورای امنیت و دفاع برای بررسی وضعیت امنیتی سودان به ریاست عبدالفتاح البرهان، رئیس شورای حاکمیت این کشور روز دوشنبه نیز برگزار شد که طی آن مقرر گردید نیروی ویژه مبارزه با تروریسم برای رویارویی با تهدیدات احتمالی تشکیل شود.

شورای امنیت و دفاع سودان در بیانیه‌ای با تقدیر از نیروهای امنیتی در برخورد با عوامل بر هم زننده تظاهرات مسالمت‌جویانه تاکید کرد که فعالیت جریان‌های مخل آزادی و تعرض به دارایی‌های عمومی، امنیت و آرامش جامعه را تهدید کرده و استقلال کشور را با خطر مواجه ساخته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید