سازمان ملل متحد حمله حوثی‌ها به امارات را محکوم کرد

بریتانیا حمله حوثی‌ها به امارات را اقدامی «تروریستی» توصیف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، حمله حوثی‌ها به فرودگاه بین‌المللی ابوظبی و منطقه صنعتی مجاور آن را محکوم کرد.

دبیر کل سازمان ملل متحد، بامداد سه‌شنبه 18 ژانویه، از همه طرف‌ها خواست، نهایت خویشتن‌داری را به خرج دهند.

استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد گفت که گوترش از حوثی‌ها خواسته است تا از هرگونه تشدید تنش در منطقه جلوگیری کنند.

دبیرکل سازمان ملل یادآوری کرد: «حمله علیه غیرنظامیان یا زیرساخت‌های غیرنظامی بر اساس قوانین بشردوستانه بین‌المللی ممنوع است».

اتحادیه اروپا نیز گفته است که حمله حوثی‌ها به امارات خطر تشدید درگیری در یمن را افزایش داده و تلاش‌ها برای پایان دادن به جنگ را تضعیف می‌کند.

«حملات تروریستی»

در همین حال لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا، حملات حوثی‌ها به امارات را محکوم کرد.

وزیر امور خارجه بریتانیا در حساب توییتر خود گفت که او حملات حوثی‌ها به تاسیسات غیرنظامی در ابوظبی که به کشته‌شدن سه نفر و زخمی‌شدن 6 تن دیگر منجر شد را به شدت محکوم می‌کند.

فرانسه حمله حوثی‌ها را به شدت محکوم کرد

فرانسه نیز روز گذشته حملات حوثی‌ها به فرودگاه بین المللی ابوظبی و منطقه صنعتی مجاور آن را به شدت محکوم کرد.

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه در بیانیه‌ای گفت: «این حملات امنیت قلمرو امارات متحده عربی و ثبات منطقه را تهدید می‌کند. فرانسه حمایت خود را از امارات متحده عربی در مواجهه با این حملات اعلام می کند».

محکومیت‌های منطقه‌ای علیه حمله حوثی‌ها به امارات

کشورهای سعودی، مصر، کویت، بحرین، قطر، اردن، الجزائر، یمن و سازمان همکاری اسلامی حمله پهپادی شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران به فرودگاه بین‌المللی ابوظبی را محکوم کرده و بر حمایت‌های خود از کشور امارات در دفاع از امنیت این کشور تاکید کردند.

پادشاهی عربی سعودی، دوشنبه 17 ژانویه «حمله تروریستی بزدلانه» شبه‌نظامیان حوثی به فرودگاه ابوظبی را با شدیدترین لحن محکوم کرد.

وزارت خارجه سعودی تاکید کرد که اقدام تروریستی علیه ابوظبی که شبه‌نظامیان حوثی مسئول آن هستند، تاکیدی بر خطرناک بودن این گروه است.

سعودی همچنین بر ایستادن خود در کنار امارات متحده عربی علیه هر آنچه امنیت و ثبات این کشور را تهدید می‌کند، تاکید کرد و افزود که با فرماندهی ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن، به تدابیر خود برای مقابله با اقدامات تروریستی شبه‌نظامیان حوثی ادامه می‌دهد.

در همین راستا وزارت خارجه کویت حمله پهپادی حوثی‌ها به مناطق غیرنظامی در امارات متحده عربی را محکوم و تاکید کرد، ادامه اقدامات حوثی‌ها در هدف قرار‌دادن غیرنظامیان خطرناک بودن رفتار این گروه را ثابت می‌کند.

کشور کویت ضمن تاکید بر ایستادن خود در کنار امارات، از ابوظبی در اتخاذ هر اقدامی در راستای حفظ امنیت آن ابراز حمایت کرد.

از سویی وزارت خارجه پادشاهی بحرین پرتاب پهپادهای انفجاری توسط شبه‌نظامیان حوثی به سوی ابوظبی را محکوم کرده و آن را «حمله تروریستی بزدلانه» توصیف کرد.

کشور قطر نیز حمله به فرودگاه ابوظبی را محکوم کرد و هدف‌گیری تاسیسات غیرنظامی را «اقدامی تروریستی» دانست.

وزارت خارجه اردن ضمن محکوم کردن پرتاب پهپادهای انفجاری حوثی‌ها به سوی امارات متحده عربی تاکید کرد که امنیت امارات بخش جدایی‌ناپذیر از امنیت اردن است. سامح‌ شکری، وزیر خارجه مصر ضمن اعلام همبستگی با امارات متحده عربی در پی وقوع حمله به فرودگاه ابوظبی، تاکید کرد که مصر از امارات در اتخاذ هر تدابیری برای مقابله با هر اقدام تروریستی که آن را هدف قرار می‌دهد، حمایت می‌کند.

الجزایر نیز طی بیانیه‌ای حملات به منطقه «مصفح» و فرودگاه ابوظبی را محکوم کرد.

وزارت خارجه یمن نیز «حمله تروریستی» به امارات را نشانه سردرگمی گروه شبه‌نظامیان حوثی پس از شکست‌های آن در استان‌های مأرب و شبوه دانست.

در ادامه واکنش‌ها سازمان همکاری اسلامی حمله تروریستی به فرودگاه ابوظبی را به شدت محکوم و بر ایستادن در کنار امارات متحده عربی و حمایت از اقدامات این کشور در راستای دفاع از امنیت آن تاکید کرد.

کشته شدن 3 نفر

پلیس امارت ابوظبی، پایتخت کشور امارات متحده عربی، صبح دوشنبه، وقوع انفجار و آتش‌سوزی 3 تانکر سوخت‌رسانی در منطقه «مصفح آیکاد 3» در نزدیکی مخازن شرکت «ادنوک» و اضافه بر آن وقوع حادثه آتش‌سوزی خفیف در منطقه ساخت و ساز جدید در فرودگاه بین‌المللی ابوظبی را تایید کرد.

بنا به گزارش خبرگزاری رسمی امارات «وام» این آتش‌سوزی‌ها منجر به کشته‌شدن 3 نفر شامل «دو تبعه هندی و یک پاکستانی» و همچنین مصدومیت 6 نفر دیگر در انفجار تانکرهای سوخت‌رسانی در ابوظبی شد.

به گزارش خبرگزاری امارات، بررسی‌های اولیه حاکی از کشف اشیاء کوچک پرنده احتمالا متعلق به پهپادها در این دو منطقه بود که ممکن است باعث انفجار و آتش‌سوزی شده باشد.

به گزارش«رویترز» به نقل از سخنگوی حوثی‌ها، این گروه شبه‌نظامی در یمن مسئولیت حمله به ابوظبی را بر عهده گرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size