رزمایش دریایی مشترک ایران، روسیه و چین

ایران بر خلاف ادعاهای همیشگی خود همواره در جهت ایجاد تنش و تشدید بی‌ثباتی در منطقه سعی کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

روسیه از برگزاری یک رزمایش دریایی مشترک با ایران و چین خبر داد، اما زمان و مکان دقیق آن را مشخص نکرد. خبرگزاری «تاس» سه‌شنبه 28 دی به نقل از دفتر مطبوعاتی ناوگان دریایی منطقه اقیانوس آرام روسیه گزارش داد که ایران، روسیه و چین قرار است یک رزمایش دریایی مشترک برگزار کنند.

در شهریورماه گذشته لوان جاگاریان، سفیر روسیه در تهران، از انجام این رزمایش در اواخر سال میلادی گذشته یا اوایل سال میلادی جاری خبر داده و گفته بود که قرار است این رزمایش نظامی با تمرکز بر «امنیت دریانوردی» و «مبارزه با راهزنی دریایی» در آب‌های منطقه خلیج برگزار شود.

دفتر اطلاع‌رسانی ناوگروه دریایی اقیانوس آرام روسیه همچنین خبر داد که این ناوگروه شامل ناو ضد دریایی آدمیرال تریبوتس رزم‌ناو موشکی ناخیموف واریاگ و نفتکش بزرگ بوریس بوتوم، هم‌اکنون در بندر چابهار در جنوب شرقی ایران حضور دارد.

همزمان با آن قرار است هیئت رسمی نیروی دریایی روسیه در یک کنفرانس در بندر چابهار به منظور برنامه‌ریزی و تدارک برای انجام رزمایش دریایی مشترک میان ناوهای ایران، روسیه و چین شرکت کند.

مکان برگزاری رزمایش مشترک

در دیماه سال 1399 نیز سه کشور ایران، چین و روسیه رزمایش مشابه‌ای را در دریای عمان و اقیانوس هند با عنوان «کمربند امنیتی دریایی» برگزار کرده بودند. آن زمان رسانه‌های ایرانی برگزاری این رزمایش را پیامی مبنی بر این که «ایران منزوی نشده است» تبلیغ کردند. با این وجود برگزاری رزمایش مشترک ایران، روسیه و چین در آب‌های خلیج که در راستای رویکرد ایران به سوی شرق ارزیابی می‌شود تاکنون سابقه نداشته است.

خبرگزاری فارس به نقل از منابع روسی محل برگزاری این رزمایش را در آب‌های خلیج ذکر کرده است. اما با توجه به استقرار ناوگروه روسی در دریای عمان و برگزاری همایش برنامه‌ریزی در چابهار، هنوز روشن نیست که محل دقیق رزمایش کجاست.

تناقض اهداف رزمایش با عملکرد ایران

ایران در حالی با روسیه و چین در آب‌های منطقه رزمایش مشترک برگزار می‌کند که این کشور برخلاف اعاهای همیشگی خود، علاوه بر نقض قطعنامه‌های 2231 و 2216 شورای امنیت سازمان ملل ضمن اقدام به ربودن کشتی‌ها، ایجاد درگیری دریایی و نقش داشتن در قاچاق سلاح، نفت خام و مواد مخدر همواره رویکرد تشدید تنش‌ را در قبال منطقه در پیش گرفته و با تهدید آزادی دریانوردی و کشتیرانی بین‌المللی به طور فزاینده‌ای بر اقدامات و رفتار‌های بی‌ثبات‌کننده خود در منطقه افزوده است.

ده روز پیش روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال»، از گزارش محرمانه شورای امنیت، که به دست آن رسیده‌ بود، خبر داد که طی آن گفته شده ایران محموله‌های تسلیحاتی ساخت چین و روسیه را از بندر «جاسک» و سپس از طریق دریای عمان برای شبه‌نظامیان حوثی و دیگر نیروهای نیابتی خود در منطقه ارسال می‌کند.

یک ماه پیش از آن نیز نیروی دریای آمریکا با انتشار ویدیویی اعلام کرد که پنج قاچاقچی مواد مخدر ایرانی را در نزدیکی سواحل عمان بازداشت کرده است. طبق تصاویر ویدیویی خدمه کشتی کوچک بادبانی اقدام به آتش زدن کشتی خود می‌کنند. در این زمان کشتی گشت دریایی «یو‌اس‌اس‌ سیروکو» وابسته به نیروی دریایی آمریکا در محل حاضر شده، جان پنج سرنشین قایق ایرانی را نجات داده و پس از توقیف مواد مخدر به ارزشی بالغ بر 14 میلیون دلار، آنان را به مقامات عمانی تحویل می‌دهد.

قایق‌های سپاه-نیروهای آمریکایی
قایق‌های سپاه-نیروهای آمریکایی

سپاه به دنبال ایجاد تنش و درگیری

تدارک و برنامه‌ریزی برای انجام رزمایش دریایی مشترک ایران و روسیه و چین در شرایطی صورت می‌گیرد که آمریکا و متحدانش در منطقه در واکنش به اقدامات خرابکارانه و تنش‌آمیز ایران، تاکنون سعی کرده‌اند با بردباری از درگیری با این کشور اجتناب ورزند.

علیرضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران سه ماه پیش مدعی شد که 9 عضو نیروی دریایی سپاه در درگیری‌های «مستقیم» با ایالات متحده در آب‌های خلیج کشته شدند و سپاه درگیری‌های متعددی با نیروی دریایی آمریکا داشته که به گفته او، «بنا بر ملاحظاتی تاکنون رسانه‌ای نشده است.»

تنگسیری پیشتر نیز ادعا کرده بود که هنگام حمله نیروهای سپاه به نفتکش ویتنامی «سوتیز» و توقیف آن، ناوها و شناورهای جنگی آمریکا به سمت آن‌ها آمده و «آرایش جنگی» گرفته بودند. مقامات آمریکایی هرگونه ادعا درباره تقابل نیروهای آمریکایی و ایرانی را تکذیب کرده و تاکید کردند سپاه قصد ایجاد «آشوب و تبلیغ» را دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید