الکاظمی: تدابیر امنیتی برای مقابله با اقدامات خرابکارانه در عراق تشدید می‌شود

دولت عراق در راستای پیشگیری از عملیات‌های خرابکارانه و مقابله با توطئه‌های بی‌ثبات کننده و ناامن کننده که آرامش شهروندان این کشور را تهدید می‌کند، تدابیر سختگیرانه و طرح‌های امنیتی ویژه‌ای تدوین می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی وقوع دو انفجار در منطقه کراده در بغداد، مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق تاکید کرد که تدابیر امنیتی سخت‌گیرانه‌ای به منظور پیشگیری از هر گونه عملیات خرابکارانه در آینده، به مورد اجرا گذاشته خواهد شد.

الکاظمی دوشنبه، 17 ژانویه، در جریان ریاست بر نشست فوق‌العاده شورای امنیت ملی عراق برای بررسی رویدادهای بغداد با تاکید بر بازتعریف محدوده کاری دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی، ضرورت افزایش اقدامات اطلاعاتی را مورد تاکید قرار داد.

به گزارش خبرگزاری عراق، (واع) در همین جلسه، کمیسیون امنیت ملی شورای وزیران عراق، 4 دستورالعمل را برای کنترل امنیت در بغداد و استان ها صادر کرد که به موجب آنها، تردد موتورسیکلت‌ها از ساعت شش عصر تا شش صبح ممنوع شده و از تردد خودروهای دولتی بعد از ساعت کاری رسمی جز با داشتن مجوز، جلوگیری خواهد شد و همچنین کلیه مغازه‌ها موظف به نصب دوربین شدند.

کمیسیون امنیت ملی شورای وزیران عراق، هدف از این دو انفجار را بی‌ثبات کردن کشور و برهم زدن امنیت و آرامش جامعه دانست و تاکید کرد که اقدامات سختگیرانه و برنامه‌های امنیتی ویژه‌ای برای متوقف کردن عملیات خرابکارانه، تدوین خواهد شد.

این کمیسیون همچنین با تاکید بر ضرورت تغییر مسئولان امنیتی که بخش‌های تحت امر آنها شاهد «موارد نقض امنیت» بوده، خاطرنشان کرد کسانی که ثابت شود در انجام وظایف امنیتی خود، سهل انگاری کرده‌اند مورد بازخواست قرار خواهند گرفت.

آغاز تحقیقات

ستاد اطلاع رسانی امنیتی عراق نیز شب گذشته از آغاز تحقیقات درباره دو انفجار در منطقه کراده بغداد خبر داد.

بر اساس گزارش این مرکز امنیتی، اولین انفجار در بانک «جیهات» در نزدیکی تئاتر ملی و دومین انفجار که یک بمب صوتی بود، در بانک کُردستان در نزدیکی میدان «الواثق» رخ داده بود.

مرکز اطلاع رسانی امنیتی بغداد در بیانیه‌ای متعهد شد که عاملان این دو انفجار، شناسایی و مجازات خواهند شد.

این مرکز در بیانیه‌ای گفت: «ما می‌دانیم چه کسانی پشت این دو اقدام بزدلانه قرار گرفته است. هدف عاملان این انفجار، بی‌ثبات کردن امنیت و استقرار و برهم زدن اوضاع این کشور است».

برهم صالح، رئیس‌جمهوری عراق نیز با محکوم کردن این دو انفجار، آن را «اقدامی تروریستی و جنایتکارانه که امنیت و ثبات شهروندان را تهدید می‌کند»، تلقی کرد.

صالح در توئیتی گفت: «آنچه در کراده اتفاق افتاد، مشکوک و در شرایطی حساس رخ داده است».

محکومیت بین‌المللی

در همین راستا دفتر نمایندگی سازمان ملل در عراق نیز بمب گذاری‌های اخیر در بغداد را محکوم کرد و از مقامات ذیربط خواهان بازخواست عوامل این انفجارها شد.

در «توییتر» دفتر نمایندگی سازمان ملل آمده است: «ما از طرف‌های دست‌اندرکار می‌خواهیم از طریق خویشتن‌داری و افزایش گفت‌وگو برای مقابله با بحران‌های عراق، با این تلاش‌های آشکاری که برای بی‌ثبات‌‌کردن کشور صورت می‌گیرد، مقابله کنند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید