کشته‌شدن یک افسر اردنی در درگیری با گروهی مسلح در مرز سوریه

در چند سال گذشته بخشی از مرز اردن و سوریه شاهد عملیات قاچاق اسلحه مستمر بوده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک منبع رسمی در ارتش اردن، یک‌شنبه، 16 ژانویه فاش کرد، در پی درگیری ارتش این کشور با یک باند قاچاق در مرز شمالی با سوریه، یک افسر کشته و 3 تن دیگر زخمی شدند.

این منبع افزود، ابتدا گروه قاچاقچیان مسلح به سمت مرزبانان اردنی تیراندازی کردند که با پاسخ متقابل مرزبانان و درگیری میان آنها و نیروهای مرزبان اردنی و سپس فرار افراد مسلح به عمق سوریه منتهی شد.

خبرگزاری رسمی اردن به نقل از یک منبع نظامی اردنی گزارش داد که پس از بازرسی منطقه محل وقوع حادثه، مقادیر زیادی مواد مخدر کشف و به مراجع ذی‌صلاح تحویل داده شد.

ارتش اردن در ماه می گذشته طرح قاچاق اسلحه و مواد مخدر از طریق نفوذ 11 نفر از خاک سوریه به خاک اردن را خنثی کرد و این بزرگترین تلاش در چند ماه اخیر به حساب می‌آمد.

بارگشایی مرز اردن با سوریه

با آغاز تظاهرات مسالمت‌آمیز سوری‌ها در سال 2011، ملک عبدالله پادشاه اردن هاشمی از بشار اسد رئیس‌جمهوری سوریه خواسته بود تا از قدرت کناره‌گیری کند. سپس با شدت گرفتن سرکوب مخالفان توسط اسد و شروع جنگ مسلحانه، اردن به یکی از منتقدان شدید رژیم سوریه تبدیل شد.این وضعیت تا سال گذشته ادامه یافت تا اینکه اردن در 29 سپتامبر 2021 تصمیم گرفت بار دیگر روابط خود را با دولت سوریه عادی کند و در راستای تصمیم عادی‌سازی روابط با دمشق، امان پست مرزی «جابر» را به روی تردد مسافران سوری و حمل و نقل تجاری میان دو کشور باز کرد. اردن مدتی پس از این اقدام از وزیر دفاع سوریه با هدف هماهنگ‌سازی در زمینه امنیت فرامرزی دو کشور پذیرایی کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید