اردن: امنیت ما در گروی امنیت سعودی و کشورهای خلیج است

ایمن الصفدی تاکید کرد که اردن در کنار سعودی ایستاده و از اقدامات این کشور برای حفظ ثبات در خلیج حمایت می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ایمن الصفدی، وزیر خارجه اردن ضمن محکومیت حملات شبه‌نظامیان حوثی به سعودی گفت، اردن از همه اقدامات لازم جهت حفظ ثبات در خلیج حمایت کرده و امنیت کشور خود را در گروی امنیت سعودی و منطقه خلیج می‌داند.

الصفدی شنبه 15 ژانویه در مصاحبه‌ با «العربیه» تاکید کرد که اردن در کنار سعودی ایستاده و از این کشور برای حل بحران یمن حمایت می‌کند.

او همچنین تصریح کرد: «تهران باید روند دخالت در امور کشورهای عربی را متوقف کند.»

محکومیت ربودن کشتی روابی

از سوی دیگر، شورای امنیت سازمان ملل متحد ربودن کشتی باری «روابی» حامل پرچم امارات از بندر الحدیده یمن توسط حوثی‌ها را محکوم کرد و ضمن تاکید بر اهمیت حفظ امنیت و آزادی کشتیرانی بین‌المللی، از حوثی‌ها خواست این کشتی و خدمه آن را فورا آزاد کنند.

منابع دیپلماتیک به «خبرگزاری فرانسه» خبر دادند، در جلسه‌ اخیر شورای امنیت بیانیه‌ای با اتفاق آرا تصویب شد و امضاکنندگان خواستار «آزادی فوری این کشتی و خدمه آن» شدند.

شورای امنیت در این بیانیه بر اهمیت حفظ آزادی کشتی‌رانی تاکید کرده و آورده: «حملات فزاینده تهدیدی علیه امنیت دریایی در خلیج عدن و دریای سرخ است.»

در پایان این بیانیه که توسط بریتانیا تهیه‌ شده و به امضای همه 15 عضو این شورا رسید، از همه طرف‌ها خواسته شده تا تنش‌ها در یمن را متوقف کرده و با فرستاده ویژه سازمان ملل برای از سرگیری گفت‌وگوهای سیاسی فراگیر همکاری سازنده‌ای داشته باشند.

کشتی اماراتی روابی ربوده شده توسط حوثی‌ها
کشتی اماراتی روابی ربوده شده توسط حوثی‌ها

نماینده امارات متحده عربی در سازمان ملل، دوشنبه هفته جاری نیز با اشاره به اینکه کشتی ربوده شده روابی توسط شبه‌نظامیان حوثی حامل کمک‌های پزشکی و تجهیزات درمانی برای بیمارستان صحرایی در جزیره «سقطرا» بود، اعلام کرد که خدمه این کشتی شامل 11 نفر از ملیت‌های مختلف است و خواستار آزادی فوری کشتی و خدمه آن شد.

نماینده امارات همچنین در نامه‌ای به شورای امنیت تاكيد کرد: «ربودن کشتی روابی اولین دزدی دریایی حوثی‌ها در دریای سرخ نیست و شبه‌نظامیان حوثی پیش از این حداقل 3 کشتی باری دیگر را در دریای سرخ ربوده‌اند.»

او افزود که شبه‌نظامیان حوثی 13 کشتی تجاری را با قایق‌های بمب‌گذاری شده و مین‌های دریایی هدف قرار دادند که این اقدامات حوثی‌ها با قوانین بین‌المللی در تضاد است.

نماینده امارات تاکید کرد که دزدی دریایی حوثی‌ها نگرانی‌های بسیار جدی در مورد آزادی و امنیت کشتیرانی و تجارت بین‌المللی در دریای سرخ ایجاد کرده است.

ائتلاف عربی حامی دولت قانونی یمن، 3 ژانویه اعلام کرده بود که یک کشتی باری در نزدیکی شهر الحدیده یمن توسط شبه‌نظامیان حوثی مورد حمله و سرقت قرار گرفته است.

سرتیپ ترکی المالکی، سخنگوی نیروهای ائتلاف در بیانیه‌ای گفت: «این کشتی در ساعت 23:57 بعدازظهر یک‌شنبه 2 ژانویه 2022 مقابل استان الحدیده ربوده شد.»

او افزود: «این کشتی در حال انجام ماموریتی دریایی از جزیره سقطرا به بندر جازان بود و تجهیزات پزشکی از سعودی برای راه‌اندازی بیمارستان صحرایی در این جزیره را حمل می‌کرد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید