شورای امنیت سازمان ملل خواستار آزادی فوری کشتی ربوده‌شده «روابی» شد

شورای امنیت دزدی دریایی در نزدیکی یمن را محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شورای امنیت سازمان ملل متحد ربوده‌شدن کشتی باری «روابی» حامل پرچم امارات از بندر الحدیده یمن توسط حوثی‌ها را محکوم کرد و ضمن تاکید بر اهمیت حفظ امنیت و آزادی کشتیرانی بین‌المللی، از حوثی‌ها خواست این کشتی و خدمه آن را فورا آزاد کنند.

نماینده امارات متحده عربی در سازمان ملل، دوشنبه هفته جاری با اشاره به اینکه کشتی روابی ربوده شده توسط شبه‌نظامیان حوثی حامل کمک‌های پزشکی و تجهیزاتی برای بیمارستان صحرایی در جزیره سقطرا است، اعلام کرد که خدمه این کشتی شامل 11 نفر از ملیت‌های مختلف است و خواستار آزادی فوری کشتی و خدمه آن شد.

نماینده امارات همچنین در نامه‌ای از دولت امارات به شورای امنیت تاكيد کرد: «ربودن کشتی «روابی» اولین دزدی دریایی حوثی‌ها در دریای سرخ نیست، چراکه شبه‌نظامیان حوثی پیش از این حداقل 3 کشتی باری دیگر را در دریای سرخ رهگیری کرده و ربوده‌اند.»

او افزود که شبه‌نظامیان حوثی 13 کشتی تجاری را با قایق‌های بمب‌گذاری شده و مین‌های دریایی هدف قرار دادند و که این اقدامات حوثی‌ها با قوانین بین‌المللی در تضاد است.

نماینده امارات تاکید کرد که دزدی دریایی حوثی‌ها نگرانی‌های بسیار جدی را در مورد آزادی و امنیت کشتیرانی و تجارت بین المللی در دریای سرخ ایجاد کرده است .

ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن، 3 ژانویه اعلام کرده بود که یک کشتی باری در نزدیکی شهر الحدیده یمن توسط شبه‌نظامیان حوثی، مورد حمله و سرقت قرار گرفته است.

سرتیپ ترکی المالکی، سخنگوی نیروهای ائتلاف در بیانیه‌ای گفت: «این کشتی در ساعت 23:57 بعد از ظهر یکشنبه (2 ژانویه 2022) مقابل استان الحدیده ربوده شد.»

او افزود: «این کشتی در حال انجام ماموریتی دریایی از جزیره سقطرا به بندر جازان بود و در حالی که تمامی تجهیزات میدانی برای راه ‌اندازی بیمارستان صحرایی سعودی در این جزیره را حمل می‌کرد، ربوده شد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید