حمله به دفتر حزب رئیس پارلمان عراق

حزب تقدم حمله به دفتر خود در اعظمیه توسط گروهی که از آن‌ها به عنوان «قانون شکنان» یاد کرد را به شدت محکوم و اعلام داشت، این اقدام تروریستی واکنشی به دستاوردهایی است که اخیرا با همکاری شرکایمان در کشور به دست آوردیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

خبرنگار «العربیه» سحرگاه جمعه 14 ژانویه خبر داد که دفتر حزب «تقدم» به رهبری محمد الحلبوسی، که اخیرا برای دومین بار برای ریاست پارلمان عراق انتخاب شد، مورد حمله قرار گرفت.

خبرنگار «العربیه» با اشاره به این‌که نیروهای امنیتی سریعا در اطراف دفتر این حزب حضور یافتند و تحقیقات به طور فوری آغاز شد، افزود، حمله به دفتر حزب « تقدم » در منطقه اعظمیه بغداد توسط دو مهاجم و با استفاده از مواد منفجره صورت گرفته است.

حزب تقدم حمله به دفتر خود در اعظمیه توسط گروهی که از آن‌ها به عنوان «قانون شکنان» یاد کرد را به شدت محکوم و اعلام داشت، «این اقدام تروریستی واکنشی به دستاوردهایی است که اخیرا با همکاری شرکایمان در کشور به دست آوردیم.»

این حزب تاکید کرد که «این حمله تنها باعث افزایش پایبندی ما به وحدت و ثبات عراق خواهد شد.»

رسانه‌های داخلی عراق پنجشنبه 13ژانویه نیز از حمله موشکی به منطقه سبز بغداد خبر داده بودند.

به گزارش خبرنگار العربیه در بغداد، 3 موشک از منطقه کراره شهر دوره واقع در جنوب بغداد به سوی منطقه سبز، محل استقرار سفارت آمریکا شلیک شد.

خبرنگار العربیه افزود: «سامانه دفاع هوایی آمریکا در بغداد دو موشک را رهگیری و منهدم کرد اما موشک‌ سوم در مجتمع قادسیه در منطقه سبز سقوط کرد.»

منطقه سبز بغداد
منطقه سبز بغداد

حمله موشکی اخیر به سفارت آمریکا در بغداد، بازتاب‌های بین‌المللی و داخلی فراوانی به دنبال داشت. در همین رابطه یک مقام پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا طی اظهاراتی به العربیه گفت که در رابطه با حمله به سفارتمان پیام‌هایی به ایران ارسال کردیم.

او تاکید کرد که پنتاگون آماده پاسخ به گروه‌های شبه نظامی در عراق است.

سفارت آمریکا در بغداد هم در اطلاعیه‌ای این حمله را تلاشی برای تضعیف امنیت و حاکمیت عراق و ایجاد تنش در روابط بین‌المللی بغداد توصیف کرد و بیان داشت: «همواره تاکید کرده‌ایم که این نوع حملات نه تنها تجاوز به مراکز دیپلماتیک بلکه نقض حاکمیت عراق نیز به‌شمار می‌رود.»

در همین رابطه برهم صالح، رئیس جمهوری عراق هدف قراردادن مراکز دیپلماتیک را عملیات تروریستی با هدف ایجاد بحران‌های داخلی و از بین بردن دستاوردهای ملی در کشور توصیف کرد. مقتدی صدر، رهبر جنبش صدری‌ها نیز این حمله را تلاشی برای بی‌ثباتی و ایجاد ناامنی در کشور دانست.

قیس الخزعلی، رهبر شبه‌نظامیان عصائب اهل الحق در اظهاراتی خلاف مواضع پیشین خود حمله به سفارت آمریکا را تلاشی برای بر هم فضای سیاسی عراق عنوان کرد و هرگونه ارتباط گروه‌های مسلح با این حمله را منکر شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید