بن‌مبارک: حوثی‌ها همه فرصت‌های برقراری صلح در یمن را هدر دادند

دولت یمن در نشست شورای امنیت خواهان توقف دخالت‌ها و تجاوزهای آشکار ایران شد و درباره خطر شبه‌نظامیان نیابتی ایران علیه امنیت ناوبری بین‌المللی در دریای سرخ و باب‌المندب هشدار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

احمد بن مبارک، وزیر امور خارجه یمن، اظهار داشت که شبه‌نظامیان حوثی به طور عمد فرصت‌های زیاد برای پیشبرد روند سیاسی در یمن را با کارشکنی و مخالفت‌ با تمام ابتکارعمل‌های صلح بین‌المللی و منطقه‌ای به هدر دادند.

بن مبارک پنج‌شنبه 13 ژانویه در دیدار مجازی با انكن هويتفيلديت، همتای نروژی خود برای بررسی تازه‌های سیاسی، اقتصادی و نظامی در یمن، تاکید کرد که حوثی‌ها، به لجاجت‌ورزی‌ خود در مخالفت با آتش‌بس، تهدید ناوبری بین‌المللی از طریق کارگذاشتن مین‌های دریایی و حمله به کشتی‌های تجاری و غیرنظامی ادامه می‌دهند.

وزیر خارجه یمن با اشاره به اقدام شبه‌نظامیان حوثی به دزدی دریایی و ربودن کشتی «روابی»، افزود که حوثی‌ها، کلیه فراخوان‌ها برای آزادی این کشتی و خدمه آن را رد کرده‌اند.

در این نشست مجازی همچنین، تلاش‌های انجام شده برای حل مشکل مربوط به نفتکش صافر در راستای ایمن‌سازی منطقه از یک فاجعه محتمل زیست محیطی به دلیل امتناع مداوم شبه‌نظامیان حوثی از همکاری سازنده با سازمان ملل برای اجرای عملیات تعمیر و نگهداری و ممانعت از خطر نشت یا انفجار آن، مورد بررسی قرار گرفت.

دولت یمن در شورای امنیت خواهان توقف مداخلات ایران شد

از سوی دیگر دولت یمن، چهارشنبه 12 ژانویه در نشست شورای امنیت، خواهان توقف مداخلات و تجاوزهای آشکار ایران شد و درباره خطر شبه‌نظامیان نیابتی ایران علیه امنیت ناوبری بین‌المللی در دریای سرخ و باب‌المندب هشدار داد که آبراه حیاتی برای اقتصاد جهان به شمار می‌آید.

در بیانیه یمن در این جلسه آمده است: «لجاجت‌ورزی‌های شبه‌نظامیان حوثی بدون حمایت، پشتیبانی و هدایت‌های ایران نمی‌توانست در راستای کشتار مردم یمن و در خدمت به برنامه توسعه‌طلبانه منطقه‌ای ایران ادامه یابد».

در ادامه بیانیه یمن در شورای امنیت آمده است: «تیم‌های مستقل تحقیقاتی و شواهد تردید‌ناپذیر، استفاده شبه‌نظامیان حوثی از تاسیسات غیرنظامی از جمله فرودگاه صنعا برای مقاصد نظامی، انبار‌کردن سلاح، پرتاب موشک‌های بالستیک و پهپادها در کنار قاچاق تسلیحات را ثابت کرده‌اند».

در همین راستا «العربیه» گزارش داد که مدیر آژانس توسعه‌ای آمریکا، پنج‌شنبه 13 ژانویه اعلام کرد که حوثی‌ها در روند صلح یمن کارشکنی می‌کنند و کارکنان امداد‌رسان در این کشور را به گروگان گرفته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید