«هيئت هماهنگى گروه‌های شیعه» انتخاب هیئت رئیسه پارلمان عراق را به رسمیت نشناخت

مسئول دفتر رسانه‌ای نوری مالکی اعلام کرد که او در دیدار با ایاد علاوی، رئیس ائتلاف ملی، درباره تحولات اوضاع سیاسی کنونی و اتفاقاتی که با تشکیل اولین جلسه پارلمان جدید همراه بود، گفت‌وگو کرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جریان موسوم به «هیئت هماهنگی» متشکل از احزاب و شبه‌نظامیان وابسته به تهران، چهارشنبه 12 ژانویه اعلام کرد که تصمیمات اولین نشست پارلمان جدید عراق که طی آن هیئت رئیسه پارلمان انتخاب شد را به رسمیت نمی‌شناسد.

به گزارش تلویزیون «السومریه» عارف الحمامی، یکی از نمایندگان پارلمان عراق، خواستار اصلاح آنچه شد که او «روند اشتباه و محاسبات نادرست» در اولین جلسه پارلمان این کشور دانست. او افزود که تصمیمات برآمده از این جلسه پیامد محاسبات غلط پیشین بوده است.

در همین زمینه، مسئول دفتر رسانه‌ای نوری مالکی، رئیس ائتلاف دولت قانون، اعلام کرد که او با ایاد علاوی، رئیس ائتلاف ملی، دیدار کرد و درباره اوضاع سیاسی کنونی و اتفاقات اولین جلسه پارلمان جدید گفتگو کردند.

در بیانیه دفتر رسانه‌ای نوری المالکی آمده که حفظ منافع ملی و تداوم گفت‌وگو میان احزاب سیاسی عراق برای آینده کشور ضروری است. بیانیه همچنین بر ضرورت دوری جستن از اختلافات و هرج‌ومرج برای رویارویی با چالش‌های کشور تاکید کرده است.

رهبران «هیئت هماهنگی» شیعیان وابسته به ایران، چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کردند که به مخالفت خود با تصمیمات برآمده از نخستین نشست پارلمان جدید که طی آن هیئت رئیسه پارلمان انتخاب شد، ادامه خواهند داد.

در این بیانیه که روز گذشته منتشر شد آمده است، «هیئت هماهنگی» در اولین نشست پارلمان جدید شاهد تخلفات آشکار از قانون اساسی بود و به همین دلیل همه تصمیمات این نشست را «مغایر با مبانی و اصول قانون اساسی» می‌داند.

سران هیئت هماهنگی در بیانیه خود تاکید کردند که برای بررسی «اقدام‌های غیر قانونی و تنش‌ها در نشست نخست پارلمان جدید به دادگاه فدرال عراق شکایت خواهند کرد».

رهبران این هیئت در بیانیه خود همچنین اشاره کردند که بحران سیاسی و اجتماعی عراق ممکن است «مانع از موفقیت دولت آینده یا تلاش پارلمان برای تحقق خواسته‌های مردم» شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید