کشته‌شدن یک افسر ارشد پلیس و یک معترض در تظاهرات سودان

پلیس سودان: یک سرتیپ قوای انتظامی حین انجام وظیفه در محافظت از تظاهرات در خارطوم کشته شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کمیته پزشکان سودان از کشته شدن یک معترض به ضرب گلوله نیروهای امنیتی در خارطوم و زخمی شدن ده‌ها نفر دیگر در جریان متفرق کردن تظاهرات توسط نیروهای امنیتی خبر داد.

بر اساس آخرین گزارش‌ها، نیروهای امنیتی سودان پنج‌شنبه 13 ژانویه، در پی برپایی مجدد تظاهرات در پاسخ به فراخوان کمیته‌های مقاومت و مطالبه واگذاری قدرت به غیرنظامیان در دوره گذار، معترضان با واکنش شدید نیروهای امنیتی در قالب شلیک گلوله و پرتاب گلوله‌های گاز اشک‌آور برای منع تظاهرکنندگان از حرکت به سوی کاخ ریاست جمهوری روبرو شدند که منجر به کشته شدن یک معترض و زخمی شدن ده‌ها نفر شد.

بدین ترتیب بنا بر آمار سندیکای پزشکان سودان، شمار کشته شدگان در تظاهرات از اکتبر گذشته تاکنون به 64 نفر رسید.

این در حالی است که به گزارش دفتر رسانه‌ای پلیس سودان، سرتیپ علی حماد، افسر ارشد امنیتی حین انجام وظیفه خود در محافظت از تظاهرکنندگان کشته شد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که «کمیته‌های مقاومت»، در فراخوان خود از مردم خواسته بودند در تظاهرات مسالمت‌جویانه پنج‌شنبه و راه‌پیمایی به سوی کاخ ریاست جمهوری با رعایت نظم شرکت کنند.

تاکید آمریکا بر اهمیت توقف خشونت

از سوی دیگر شورای حاکمیت سودان، پنج‌شنبه در بیانیه خود به نقل از برایان شوکان، کاردار سفارت آمریکا در خارطوم آورد که او با تاکید بر حق مردم سودان برای آزادی بیان مسالمت‌جویانه، لزوم «توقف اقدامات خشونت‌آمیز» و ضرورت احترام به حق برپایی تظاهرات مسالمت‌جویانه را خاطر نشان کرد.

در این بیانیه آمده است که شوکان پس از ملاقات با شمس‌الدین کباشی، عضو شورای حاکمیت، در ادامه گفته‌های خود تاکید کرده است که آمریکا از نمایندگی سازمان ملل در سودان (یونیتامس) در انجام ماموریت آن و همچنین حمایت از مردم سودان تا رسیدن به مرحله گذار، پشتیبانی می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید