دادگاهی در آلمان یک افسر سابق اطلاعاتی سوریه را به حبس ابد محکوم کرد

«انور رسلان»، به اتهام جنایت علیه بشریت، دست داشتن در شکنجه هزاران زندانی و مرگ ده‌ها مخالف سوری تحت شکنجه از طرف دادگاه عالی منطقه‌ای «کوبلنتس» غرب آلمان به حبس ابد محکوم شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

دادگاه عالی غرب آلمان «انور رسلان» 58 ساله شهروند سوریه را به اتهام مشارکت در قتل‌عام و شکنجه هزاران زندانی در دمشق میان سال‌های 2011 و 2012 به زندان ابد محکوم کرد.

این دادگاه در پایان اولین محاکمه در جهان با محوریت رسیدگی به جنایات منتسب به رژیم بشار اسد، «انور رسلان» افسر اطلاعاتی سابق رژیم سوریه را به دلیل ارتکاب جنایت علیه بشریت به حبس ابد محکوم کرد.

دادگاه عالی منطقه‌ای در «کوبلنتس» غرب آلمان «انور رسلان» را مسئول کشتن زندانیان و شکنجه هزاران نفر دیگر در بازداشتگاه مخفی رژیم در دمشق، بین سال‌های 2011 تا 2012 دانست و او را به حبس ابد محکوم کرد.

مرکز نظامی که «رسلان» در آن خدمت می‌کرد، وابسته به اداره تحقیقات - شعبه 251 موسوم به «امنیت دولتی - شعبه الخطیب» در دمشق بود. این دومین حکم صادره از سوی دستگاه قضایی آلمان در این دادگاه است که پس از محکومیت یک افسر اطلاعاتی رده پایین دیگر سوریه در فوریه 2021 صادر می‌شود.

با گذشت بیش از ده سال از آغاز قیام مردم سوریه، این اولین بار است که دادگاهی در جهان با محوریت جنایات ضد‌بشری علیه متهمی وابسته به رژیم بشار اسد برگزار می‌شود. این جنایات توسط تعدادی از فعالان سوری که برخی از آنها پیشتر در سازمان‌های دولتی خدمت کرده بودند، مستندسازی شده بود.

در بخش اول این محاکمه که مورد توجه جامعه بزرگ سوری‌های در تبعید قرار گرفته است، دادگاه عالی منطقه‌ای «کوبلنتس» ایاد الغریب، یکی از اعضای سابق سرویس اطلاعاتی رژیم اسد را به چهار سال و نیم زندان محکوم کرد.

«ایاد الغریب» به اتهام دستگیری معترضان در سال 2011 و انتقال آنها به زندان شعبه الخطیب، جایی که آنها شکنجه شدند، مجرم شناخته شد.

حمله سیستماتیک به شهروندان سوری مخالف اسد

دادگاه در تصمیم خود برای صدور حکم علیه متهمان، حمله گسترده و سیستماتیک نیروهای امنیتی اسد علیه غیرنظامیان در مارس 2011 را در نظر گرفته است، مردمی که در آغاز اعتراضات علیه رژیم اسد خواهان دموکراسی در این کشور بودند.

«انور رسلان» که ریاست بخش تحقیقات در شعبه 251 دستگاه گسترده امنیتی دولتی را بر عهده داشت، در تمام جلسات دادگاه که از 23 آوریل 2020 آغاز شد، سکوت اختیار کرده بود. اما در ماه مه 2020، وکلای او دفاعیه‌ای را از طرف موکل خود قرائت کردند که در آن این افسر سابق سوری هر نوع مشارکت در شکنجه و قتل بازداشت‌شدگان را انکار کرد.

وکلای مدافع «رسلان» در طول جلسات محاکمه او همواره با یادآوری اینکه موکلشان در سال 2012 از رژیم جدا و متواری شد، گفتند که او با فرار خود تلاش کرد تا از رنج بازداشتی‌ها بکاهد.

رسلان زمانی که در سال 2014 به همراه خانواده‌اش به آلمان گریخت، سعی نکرد گذشته خود را پنهان کند بلکه در فوریه 2015 از پلیس برلین خواست از او محافظت کند و به آنها گفت که او یک افسر اطلاعاتی سابق سوریه است.

موضوع رسلان زمانی فاش شد که در خیابانی در پایتخت آلمان با شهروند سوری دیگری به نام «انور البنی»، وکیل و مخالف رژیم اسد روبرو شد. این وکیل اکنون در حال تعقیب همدستان سابق رژیم اسد است که در اروپا پناهنده شده‌اند.

رسلان در فوریه 2019 دستگیر شد و از آن زمان در بازداشت موقت به سر می‌برد. دادگاه آلمان برای محاکمه افرادی همچون انور رسلان، از اصل حقوقی صلاحیت جهانی استفاده می‌کند. این اصل به قوه قضاییه آلمان اجازه می‌دهد تا عاملان جنایات جدی را بدون توجه به ملیت یا محل وقوع جنایات آنها محاکمه کند.

از آغاز محاکمه، بیش از 80 شاهد در برابر دادگاه حاضر شده‌اند، از جمله 12 مخالف و چند مرد و زن که از کشورهای مختلف اروپا آمده بودند تا درباره جنایاتی که در شعبه الخطیب در حق آنها ارتکاب شده است، شهادت دهند.

با این حال، شاهدان دیگر قبول نکردند که در دادگاه حاضر شوند، در حالی که برخی دیگر به شرط فاش نشدن هویتشان پذیرفتند که شهادت دهند و از ترس این‌که بستگان آنها که هنوز در سوریه به سر می‌برند مورد انتقام جویی رژیم اسد قرار گیرند، صورت خود را مخفی یا با کلاه گیس آن را پوشانده بودند.

در این دادگاه برای اولین بار تصاویری از «پرونده سزار» به نمایش گذاشته شد که تا به امروز در هیچ دادگاهی چنین اتفاقی نیفتاده است.

سزار نام عکاس سابق پلیس نظامی سوریه است که با 50 عکس از 6786 زندانی سوری که پس از گرسنگی کشته شدند و تحت انواع شکنجه قرار گرفتند، از کشورش گریخت. یکی از سوری‌ها نیز در مورد گورهای دسته جمعی که اجساد بازداشت شدگان در آن دفن شده بودند، شهادت داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید