ائتلاف عربی: بنادر الحدیده مقصد جنگجویان خارجی و موشک‌های بالستیک است

فرماندهی ائتلاف عربی از آغاز تحقیقات سازمان ملل درباره کاربرد نظامی بنادر الحدیده توسط شبه‌نظامیان حوثی استقبال کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

هانس گروندبرگ، فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن در نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره اوضاع یمن از آغاز تحقیقات سازمان ملل در مورد استفاده شبه‌نظامیان حوثی‌ از بنادر استان الحدیده یمن برای مقاصد نظامی خبر داد.

همزمان با آن ائتلاف حمایت از دولت قانونی یمن چهارشنبه 12 ژانویه از این اقدام سازمان ملل برای بازرسی بنادر الحدیده به هدف اطمینان از عدم استفاده نظامی شبه‌نظامیان حوثی از آنها استقبال کرد.

ستاد اطلاع رسانی ائتلاف عربی، چهارشنبه 12 ژانویه در ادامه بیانیه خود تاکید کرد که بندر الحدیده، دروازه ورود جنگجویان خارجی و موشک‌های بالستیک است.

ائتلاف عربی از سازمان ملل خواست تا از عدم ورود جنگجویان خارجی و محموله‌های تسلیحات به بنادر الحدیده، اطمینان حاصل کند.

ائتلاف عربی همچنین اعلام کرد برای دفاع از خود و طبق ضرورت‌های نظامی در صورت ادامه کاربرد نظامی بنادر توسط حوثی‌ها، اقدامات عملیاتی لازم را اتخاذ می‌کند.

کاربرد نظامی از بنادر الحدیده توسط حوثی‌ها

همزمان، هانس گروندبرگ، فرستاده سازمان ملل به یمن، امروز در برابر شورای امنیت سازمان ملل با اعلام ادامه تحقیقات در مورد استفاده حوثی‌ها از بنادر الحدیده برای مقاصد نظامی، نگرانی خود را از کنترل حوثی‌ها بر کشتی «روابی» حامل پرچم امارات نیز ابراز داشت.

از سویی دفتر سازمان ملل در یمن برای پشتیبانی از توافق استکلهم در الحدیده نیز مخالفت خود با کاربرد نظامی‌ از بنادر در این شهر یمن را مورد تاکید قرار داده و افزود که «با نگرانی شدید»، شکایت مربوط به استفاده حوثی‌ها از بنادر الحدیده برای مقاصد نظامی را دنبال می‌کند.

نیروهای ارتش ملی یمن
نیروهای ارتش ملی یمن

تدابیر بازرسی

این دفتر نمایندگی سازمان ملل همچنین در بیانیه‌ روز گذشته خود در «توییتر» افزود که خواستار اجرای تدابیر بازرسی به عنوان بخشی از وظایف آن شده و آمادگی کامل خود برای رسیدگی به نگرانی‌های مربوط به کاربرد نظامی بنادر الحدیده را اعلام داشت.

بندر الحدیده
بندر الحدیده

شواهدی بر کاربرد نظامی بنادر الحدیده

ارائه این شکایت به سازمان ملل در پی کنفرانس مطبوعاتی شنبه گذشته ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن است که طی آن به ارائه شواهدی پرادخت که نشان می‌دهد، شبه‌نظامیان حوثی از بنادر الحدیده و الصلیف برای مقاصد نظامی استفاده می‌کنند.

آزمایش قایق‌های انفجاری

به گفته ائتلاف عربی، حوثی‌ها از بندر الصلیف استفاده نظامی کرده و غیرنظامیان را به عنوان سپر انسانی به کار می‌گیرند و آزمایشاتی را بر روی قایق‌های انفجاری در نزدیکی بندر الصلیف انجام می‌دهند.

ائتلاف عربی شنبه گذشته تاکید کرده بود که شبه‌نظامیان حوثی از سامانه موشک‌های ایرانی «نور» برای هدف قرار دادن کشتی‌ها استفاده می‌کند.

شایان ذکر است که ائتلاف عربی در همین کنفرانس مطبوعاتی با ارائه مجموعه‌ای از شواهد شامل عکس‌ها و ویدیوهایی، تاکید کرد:«عملیاتی که طی آن کشتی‌هایی هدف حملات دزدی دریایی حوثی‌ها قرار گرفته‌اند، با طراحی سپاه پاسداران ایران انجام شده است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید