نمایندگان کنگره آمریکا خواستار عدم ادغام رژیم اسد در جامعه بین‌المللی شدند

رهبران دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه از رئیس جمهوری آمریکا خواستند بدون انجام اصلاحات ساختاری از ادغام رژیم اسد در جامعه بین‌المللی جلوگیری کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رهبران دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه در کمیته‌های روابط خارجی مجلس نمایندگان و سنای آمریکا سه‌شنبه 12 ژانویه در بیانیه‌ای مشترک از جو بایدن، رئیس‌جمهوری این کشور خواستند تا از ادغام مجدد رژیم بشار اسد در جامعه بین‌المللی، بدون اصلاحات اساسی و ساختاری که نشان‌دهنده مسئولیت‌پذیری و منعکس‌کننده اراده مردم سوریه باشد، خودداری کند.

روسای دو کمیته روابط امور خارجی مجلس نمایندگان و سنا گفتند: «بسیار مهم است که سیاست ایالات متحده آمریکا در سوریه با ارزش‌های ما همسو باشد».

نمایندگان دو حزب از بایدن خواستند که از مکانیسم‌های بازدارندگی قوی و اجباری در چارچوب «قانون سزار» برای محافظت از غیرنظامیان در سوریه با هدف انزوای رژیم سوریه استفاده کند.

طبق قانون «سزار» مصوب ژوئن 2020 در کنگره آمریکا، رژیم سوریه تحت تحریم‌های شدیدی قرار گرفته است.

دسامبر گذشته، مجلس نمایندگان ایالات متحده قانونی تصویب کرد که بر اساس آن دولت بایدن حداکثر طی 90 روز باید گزارشی از راهبرد دفاعی و دیپلماتیک واشینگتن در سوریه ارائه دهد.

این گزارش همچنین خواستار افشای ثروت‌ بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه، خانواده و حلقه نزدیکان او شده است.

قانون «سزار»

قانون «سزار» بخشی از قوانین جدیدی است که به لایحه بودجه دفاعی آمریکا افزوده شده است. این قانون پس از شش سال تاخیر از روز چهارشنبه 17 ژوئن 2020 به اجرا درآمد و تا سال 2024 اعتبار خواهد داشت. این قانون را دونالد ترامپ در دسامبر سال 2019 امضا کرد.

هدف قانون جدید افزایش انزوای مالی، اقتصادی و سیاسی دولت بشار اسد و اعمال تحریم علیه متحدان او است تا رژیم سوریه به حل و فصل سیاسی بحران این کشور بر اساس قطعنامه 2254 شورای امنیت تن دهد.

«سزار» نام مستعار یک عکاس نظامی سابق ارتش سوریه است که توانست در اوج جنگ داخلی سوریه میان سال‌های 2011 و 2013، عکس‌های فراوانی از اجساد هزاران زندانی غیرنظامی در زندان‌های سوریه بگیرد و در خارج منتشر کند.

سزار در سال 2014 در یک جلسه سری در کنگره آمریکا با ارائه این تصاویر خواهان مجازات عاملان این جنایت شد. هویت واقعی این فرد به دلیل نگرانی از امنیت او تاکنون پنهان مانده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید