مقتدی صدر: فارغ از منازعات در مسیر تشکیل دولت اکثریت ملی گام برمی‌داریم

رهبر جریان صدری‌ها: دولت آینده دولتی قانون‌مدار خواهد بود و متخلفان در آن جایی نخواهد داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقتدی صدر، روحانی شیعی و رهبر جریان صدری‌ها در عراق بار دیگر بر لزوم گام برداشتن در مسیر تشکیل دولت اکثریت ملی تاکید کرد.

صدر سه‌شنبه 11 ژانویه در توییتی، گفت: «در مسیر تشکیل دولت اکثریت ملی پیش می‌رویم و درها به روی برخی از کسانی که هنوز به آنها خوشبین هستیم، باز است.»

او افزود: « اجازه نخواهیم داد هر کسی، هر که باشد، شرکای ما یا صلح داخلی را تهدید کند. دولت آینده، دولت قانون‌مدار است که در آن جایی برای متخلفان از هر طرفی که باشند وجود نخواهد داشت».

حاکمیت قانون

مقتدی صدر همچین تاکید کرد که «بازگشت به نبردهای فرقه‌ای یا خشونت در کار نیست زیرا حاکمیت قانون برقرار خواهد شد».

رهبر جریان صدری قبل از جلسه پرالتهاب اخیر مجلس، خواستار «ضرورت تشکیل یک دولت اکثریتی که در آن جایی برای گرایشات فرقه‌ای یا قومی نباشد» شده بود. او گفته بود: «امروز جایی برای فرقه‌گرایی و قوم‌گرایی نیست، بلکه حکومت اکثریت ملی مطرح است که در آن شیعه از حقوق اقلیت‌ها، سنی‌ها و کُردها دفاع کند و کُردها نیز از حقوق اقلیت‌ها، سنی‌ها و شیعیان به دفاع برخیزد، همانطور که سنی‌ها از حقوق اقلیت‌ها، شیعیان و کردها دفاع خواهند کرد».

نیروهای حشدالشعبی
نیروهای حشدالشعبی

شبه‌نظامیان در دولت جدید جایی نخواهند داشت

او همچنین افزود: «امروز جایی برای فساد نیست، زیرا همه فرقه‌ها از اصلاحات حمایت می‌کنند. امروز جایی برای شبه‌نظامیان وجود ندارد. همه از ارتش، پلیس و نیروهای امنیتی حمایت خواهند کرد و قانون از طریق قوه قضائیه بی‌طرف عراق، حاکم خواهد شد».

شایان ذکر است که جریان صدری با به دست آوردن 73 کرسی پارلمان در انتخابات اخیر، بیش از هر فراکسیون دیگری در مجلس بسیار آشفته عراق با 329 کرسی، توانست موقعیت بسیار قدرتمندی به دست آورد.

تشکیل دولت جدید، جایگزین دولت مصطفی الکاظمی، امری ضروری است و این کار معمولا به وسیله بزرگترین فراکسیون مجلس انجام می‌شود، اما این روند، خالی از اشکال نبوده زیرا معمولاً یک جریان سیاسی در کشور به تنهایی قادر به تصاحب قوه مجریه نیست و از همین رو، طرف برنده مجبور به تقسیم قدرت با دیگر جریان‌ها و گروه‌های سیاسی خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید