وزیران خارجه سعودی و چین درباره برنامه هسته‌ای ایران گفت‌وگو کردند

وزارت خارجه سعودی: بن فرحان علاوه بر تبادل‌نظر با همتای چینی درباره ماهیت برنامه هسته‌ای ایران و مذاکرات جاری مربوط به آن، تلاش‌ها برای تضمین امنیت در افغانستان را مورد بررسی قرار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر خارجه پادشاهی عربی سعودی و وانگ یی، وزیر خارجه چین درباره ماهیت برنامه هسته‌ای ایران و مذاکرات جاری مربوط به آن تبادل‌نظر کردند.

وزارت خارجه پادشاهی عربی سعودی دوشنبه 10 ژانویه اعلام کرد بن فرحان، وزیر خارجه سعودی و وانگ یی، همتای چین او گفت‌وگوهایی را درباره برنامه هسته‌ای ایران و موضوعات مطرح شده در مذاکرات وین انجام داده‌اند.

بنا به اعلام وزارت خارجه سعودی بن فرحان در چارچوب سفری رسمی در شهر ووشی در جنوب چین گفت‌وگوهای فشرده‌ای را با وزیر خارجه این کشور انجام داده است.

فیصل بن فرحان نیز تاکید کرد که در این دیدار، مسائل مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران را با همتای چینی خود مورد بررسی قرار داده است.

در این گفت‌وگوهای رسمی روابط دوستی سعودی و چین و راهکارهای تقویت آن در همه زمینه‌های همکاری و هماهنگی مشترک مورد بررسی قرار گرفت.

بن فرحان و وانگ یی همچنین با طرح دیدگاه‌های دو کشور در مورد تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی و تلاش‌های مربوط به آنها، بر لزوم حمایت از امنیت و ثبات در افغانستان تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی(واس)، دو طرف درباره بسیاری از مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی مورد اهتمام مشترک که مهمترین آنها، ارتقای امنیت و ثبات در خاورمیانه و تلاش برای تحکیم صلح از سوی دو کشور دوست در منطقه و جهان است، به رایزنی پرداختند.

در این نشست دوجانبه همچنین راه‌های گشودن افق‌های جدید برای روابط دوستی راهبردی میان دو کشور از طریق کمیته عالی مشترک چین و سعودی و اقدامات آن در راستای هماهنگی و برنامه‌ریزی راهبردی در بسیاری از زمینه‌ها در پرتو برنامه چشم‌انداز 2030 توسعه سعودی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

موضوع «تحکیم روابط میان دو کشور و بسیاری از مسائل مورد اهتمام مشترک چین و سعودی» نیز در این ملاقات مطرح شد.

فیصل بن فرحان، وزیر خارجه سعودی دوشنبه در «توییتر» نوشت:« خواهان تقویت شراکت و هماهنگی دوجانبه در زمینه‌های مختلف همکاری و عمل مشترک هستیم.»

شایان توجه است که وزرای خارجه سعودی و سایر کشورهای عربی خلیج در حال بازدید از پکن هستند تا با مقامات دومین اقتصاد بزرگ جهان، مصرف‌کننده بزرگ نفت و منبع سرمایه‌گذاری خارجی دیدار و گفت‌وگو کنند.

در این دیدارها که تا روز جمعه ادامه خواهد داشت، وزرای خارجه سعودی، کویت، عمان و بحرین و دبیرکل شورای همکاری خلیج، حضور دارند.

به گزارش آسوشیتدپرس، وانگ ون بین، سخنگوی وزارت امور خارجه چین، دوشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «چین و کشورهای خلیج در مورد موضوعات مرتبط با منافع اصلی خود از یکدیگر حمایت قاطع کرده‌ و همکاری‌های عملی را در زمینه‌های مختلف با نتایج ثمربخش، تقویت کرده‌اند.»

در این نشست‌ها، فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه سعودی، احمد ناصر المحمد الصباح، وزیر خارجه کویت، بدر البوسعیدی، وزیر امور خارجه عمان، عبداللطیف بن راشد الزیانی، وزیر امور خارجه بحرین و نایف فلاح الحجرف، دبیرکل شورای همکاری خلیج شرکت می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید