غارت آثار باستانی سوریه برای تامین مالی شبه‌نظامیان نیابتی ایران

ترکیه پس از آغاز جنگ در سوریه به بزرگترین بازار فروش آثار باستانی سوریه تبدیل شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با تبدیل ترکیه به بزرگترین بازار فروش آثار باستانی سوریه، قاچاق این آثار دیگر به شبه‌نظامیان هوادار ترکیه در شمال این کشور محدود نشده و شبه‌نظامیان نیابتی ایران نیز برای تامین مالی خود وارد این عرصه شده‌اند.

به گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه، شبه‌نظامیان نیابتی ایران که در استان دیرالزور در شرق سوریه مستقر شده‌اند، بسیاری از اماکن باستانی متعلق به دوران آرامی، رومی و اسلامی را به هدف کسب درآمدهای هنگفت، غارت کرده‌اند.

آثاری با قدمت هزاران ساله

این مرکز فاش ساخت که برجسته‌ترین اماکن باستانی که هدف غارت قرار گرفتند، «تل المرابیط» است که در بخش باستانی «بقرص» قرار دارد، جایی که مراکز تمدنی قبل از تشکیل امپراتوری‌های بزرگ در جهان را در خود جای داده بود.

همچنین «تله العشاره» که قدمت آن به دوره اول بابلی می‌رسد، خرابه‌های الصالحیه در البوکمال و تل قلعه الرحبه در نزدیکی المیادین که قدمتش به دوره بابلی اول می‌رسد، همچنین بازار المقبی در شهر دیرالزور و بسیاری از اماکن دیگر در حومه شرقی استان دیرالزور، هدف غارت شبه‌نظامیان نیابتی ایران قرار گرفته‌اند.

ترکیه بزرگترین بازار فروش آثار باستانی

این تحولات پس از سال‌ها غارت آثار باستانی سوریه توسط ترکیه رخ داد، به شکلی که پس از آغاز جنگ در سوریه و سرقت صدها مکان تاریخی توسط گروه‌های وفادار به آنکارا، این کشور به بازار بزرگی برای قاچاق و فروش آثار باستانی سوریه تبدیل شد.

بر اساس همین گزارش، همزمان نیز حفاری‌های عمده‌ای در شماری از مناطق تحت کنترل شبه‌نظامیان نیابتی ایران در حال اجرا است.

به گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه، عناصر مسلح گروه سلطان سلیمان شاه (العمشات) در آوریل سال گذشته، حفاری‌هایی را با هدف یافتن آثار باستانی در تپه باستانی «ارنده» واقع در منطقه الشیخ حدید در حومه غربی عفرین، آغاز کردند.

این تپه به شکلی روزمره در معرض حفاری‌هایی با تجهیزات سنگین برای جستجوی آثار باستانی توسط اعضای گروه سلطان سلیمان شاه طرفدار ترکیه، قرار گرفت که منجر به وارد آمدن خسارات بزرگی به «ارنده» و تخریب گسترده آن در نتیجه کاوش‌های بی‌برنامه و مزمن شد.

دیدبان حقوق بشر سوریه، در اکتبر سال 2020، کلیپ ویدیویی منتشر کرد که جمعی از اعضای گروه‌های تحت حمایت ترکیه را در حال جستجوی آثار باستانی در اماکن تاریخی در حومه تل ابیض واقع در شمال رقه نشان می‌داد.

رژیم سوریه، آنکارا را به قاچاق آثار باستانی سوریه و انتقال آنها به خاک ترکیه متهم کرده است. مرکز آثار باستانی و موزه‌ها در دمشق از سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی علاقه‌مند به میراث تاریخی، خواست تا به «تجاوز ناعادلانه ترکیه به اماکن باستانی در شمال سوریه»، پایان دهند.

این مرکز تاکید کرد که «ده‌ها هزار اثر باستانی» از سوریه به ترکیه قاچاق و در آنجا فروخته شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید