تاکید البرهان بر روی کار آمدن نخست‌وزیر غیرنظامی در سودان

رایزنی‌های ولکر پرتس، فرستاده ویژه سازمان ملل به سودان با شماری از سیاستمداران و کنشگران مدنی این کشور جهت دستیابی به راه‌حلی برای بحران فزاینده سیاسی ادامه دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی که فراخوان‌ها برای ادامه تظاهرات همزمان با ابتکار‌عمل سازمان ملل برای دستیابی به راه‌حلی برای مشکل سودان ادامه دارد، عبدالفتاح البرهان، رئیس شورای حاکمیت این کشور، تاکید کرد که دولت گذار، اهمیت ویژه‌ای برای تکمیل نهادهای دوران گذار و معرفی نخست‌وزیر غیرنظامی قائل است.

شورای حاکمیت سودان سه‌شنبه 11 ژانویه در بیانیه‌ای اعلام کرد که این اظهارات البرهان در دیدار او با کاستلو گارانگ رینگ، فرستاده رئیس جمهوری سودان جنوبی، مطرح شده است.

ادامه ملاقات‌های فرستاده ویژه سازمان ملل در سودان

از سوی دیگر ولکر پرتس، فرستاده ویژه سازمان ملل به سودان سه‌شنبه، دیدارهای خود با شماری از سیاستمداران و کنشگران مدنی برای دستیابی به راه‌حل برای بحران فزاینده سیاسی در این کشور را از سر گرفت.

ولکر روز گذشته در عین این که بر ملاقات با تمامی گروه‌ها و طرف‌های ذینفع تاکید داشت، خاطرنشان کرد که هیچ زمان نهایی در خصوص این رایزنی‌ها وجود ندارد و مشخص کردن چارچوب زمانی برای پایان آن، کاری دشوار است اما در هر صورت «زمان بسیار ارزشمند است» و سودان در تنگنای شدیدی قرار دارد.

ولکر در مصاحبه با «رویترز» خاطر نشان کرد که در راستای استفاده از پیشنهادهای پشتیبانی ارائه شده از سوی برخی کشورها از جمله آمریکا، سعودی، بریتانیا و امارات، که سهم بسزایی در طرح راه‌حل‌ها داشته‌اند، خواهد کوشید.

شایان ذکر است که شورای حاکمیت سودان به ریاست عبدالفتاح البرهان فرمانده ارتش، روز گذشته، حمایت خود را از ابتکار‌عمل سازمان ملل برای باز کردن باب رایزنی در کشور به منظور دستیابی به راه‌حلی برای بحران جاری (از اکتبر گذشته) اعلام کرد و خواستار مشارکت اتحادیه آفریقا برای حمایت از این ابتکار و کمک به موفقیت تلاش‌های گفت‌وگوهای داخلی با تاکید بر وجهه سودانی آن شد.

تشکیل کمیته ارتباط با مولفه‌های سیاسی

به موازات تلاش‌های فولکر، شورای حاکمیت سودان امروز از تشکیل کمیته‌ای برای برقراری ارتباط با تمامی مولفه‌های سیاسی خبر داد.

بر اساس آخرین گزارش‌ها، ساعاتی پیش، الهادی ادریس، یکی از اعضای شورای حاکمیت سودان، در دیدار با کاردار سفارت آمریکا در خارطوم، از تشکیل کمیته‌ای به ریاست مالک عقار (از اعضای شورای حاکمیت) به منظور ارتباط با تمامی مولفه‌های سیاسی به منظور دستیابی به اجماع کامل در مورد حل و فصل امور خبر داده بود.

این در حالی است که به رغم تمامی فعل و انفعال‌های رسمی سیاسی در سودان، انجمن متخصصان سودان دیروز به صراحت اعلام کرد که هر گونه ابتکارعمل یا رایزنی را که به مشارکت ارتش در قدرت «مشروعیت» می‌بخشد، رد می‌کند.

گفتنی است از 25 اکتبر سال گذشته (2021)، روزی که ارتش سودان، تدابیر فوق‌العاده را به اجرا گذاشت و دولت سابق به ریاست عبدالله حمدوک را منحل کرد، بحران سیاسی در این کشور به وجود آمده که تا به امروز نیز ادامه دارد. استعفای حمدوک در ابتدای ماه جاری (ژانویه 2022)، پس از ناکامی او در آغاز گفت‌وگوی همه‌شمول میان مولفه‌های سیاسی کشور و تشکیل یک دولت فراگیر ملی، بر شدت بحران جاری در سودان افزوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید