ارتش یمن از آزادسازی کامل استان شبوه خبر داد

ائتلاف عربی از انجام 40 عملیات هوایی علیه مواضع حوثی‌ها و کشته شدن ده‌ها تن از شبه نظامیان این گروه در استان مارب خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مرکز رسانه‌ای تیپ‌های «العمالقه» جنوبی ارتش ملی یمن، شامگاه دوشنبه 10 ژانویه پایان عملیات آزادسازی تمامی مناطق استان شبوه از دست حوثی‌ها را اعلام کرد.

فرماندهی تیپ‌های «العمالقه» در بیانیه‌ای از تکمیل مرحله سوم عملیات «طوفان جنوب» با آزادسازی منطقه «عین» در دهمین روز عملیات خبر داد.

این فرماندهی اعلام کرد، تمامی مناطق استان شبوه به‌طور کامل از دست شبه‌نظامیان فرقه‌گرای حوثی مورد حمایت ایران آزاد شد.

فرماندهی تیپ‌های «العمالقه» از ائتلاف عربی به رهبری پادشاهی عربی سعودی و دولت امارات متحده عربی برای حمایت از نیروهای دولت قانونی یمن قدردانی کرد.

پیش از این، مرکز رسانه‌ای تیپ‌های «عمالیق» جنوبی، ائتلاف عربی برای حمایت از دولت قانونی یمن نیز بامداد روز گذشته اعلام کرد که ظرف 24 ساعت گذشته، 11 رشته عمليات هوايى علیه مواضع شبه‌نظامیان حوثی در استان مأرب انجام داده كه طی آن بیش از 50 شبه‌نظامی حوثی کشته و 7 خودروى زرهی آنها منهدم شد.

ائتلاف عربی همچنین از انجام 38 رشته عمليات هوايى علیه مواضع شبه‌نظامیان حوثی در استان مأرب و شبوه خبر داد.

در بیانیه ائتلاف عربی آمده است که در حملات هوایی علیه مواضع حوثی‌ها بیش از 220 شبه‌نظامی حوثی کشته و 29 خودروی زرهی آنها منهدم شد.

این در حالی است که تیپ‌های «العمالقه» یمن دوشنبه به پاکسازی و تامین امنیت شهرستان العین که کنترل آن را مجددا به دست گرفته‌اند، ادامه داده و برخی یگان‌های آن به سوی شهرستان نعمان در استان البیضا اقدام به پیشروی کرده‌اند.

بدین ترتیب کل شهرستان‌های ده‌گانه استان شبوه یمن به کنترل نیروهای دولت قانونی یمن افتاده و حوثی‌ها از آن به سوی استان مجاور البیضاء عقب‌نشینی کردند.

عقب‌نشینی حوثی‌ها به سوی البیضاء به آن دلیل صورت می‌گیرد که این گروه شبه‌نظامی در آن منطقه از همراهی و حمایت مردمی برخوردار نیستند و نگران آن هستند که امتداد درگیری‌ها به آنجا منجر به از دست دادن کنترل بر این منطقه شود.

در همین رابطه خبرنگار «العربیه» گزارش داد که تیپ‌های العمالقه اقدام به مین‌زادیی در مناطق آزاد شده کرده و علاوه بر زدودن مین‌های کارگذاشته شده توسط حوثی‌ها، آن منطقه را نیز از حضور شبه‌نظامیان پاکسازی کردند.

گفتنی است که استان شبوه سومین استان بزرگ یمن است که از موقعیت جغرافیایی مهمی برخوردار است و علاوه بر منابع و تاسیسات نفتی دارای دو بندر استراتژیک برای صادرات نفت و گاز است. به همین دلایل بازپس‌گیری شبوه از اهمیت سوق‌الجیشی فوق‌العاده‌ای برخوردار است، به این معنا که هر طرفی که بر شبوه تسلط یابد در واقع بر مهمترین محور جغرافیایی یمن کنترل پیدا می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید