اتحادیه میهنی کردستان برهم صالح را نامزد تصدی ریاست‌جمهوری عراق کرد

مجلس نمایندگان، یکشنبه در پنجمین جلسه قانونگذاری، محمد الحلبوسی را به‌عنوان رئیس پارلمان و حکیم الزمیلی را به عنوان معاون اول و شاخوان عبدالله را به‌عنوان معاون دوم انتخاب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع «العربیه» در کردستان عراق، سه‌شنبه 11 ژانویه اعلام کردند که اتحادیه میهنی کردستان، برهم صالح را برای پست ریاست‌جمهوری عراق نامزد کرده است.

به گفته این منابع، اجماع برای نامزدی صالح پس از جلسه‌ای که در منزل بافل طالبانی، رئیس اتحادیه میهنی کردستان عراق تشکیل شد، صورت گرفت.

در همین حزب‌ دموکرات اقلیم کردستان عراق نیز ضمن اعلام موضع نهایی خود درباره مسئله پست ریاست‌جمهوری، اعلام کرد که این حزب از پست ریاست‌جمهوری به نفع اتحادیه میهنی کردستان صرف نظر کرده است.

حزب دمکرات کردستان عراق روز دوشنبه اعلام کرد مسئله پست ریاست‌جمهوری عراق را با اتحادیه میهنی کردستان حل کرده و نامزدهایی را برای این سمت معرفی کرده است.

مهدی کریم، معاون این حزب به خبرگزاری عراق گفت: «دو حزب دمکرات و اتحادیه میهنی کردستان با معرفی دو شخصیت برای پست ریاست جمهوری موافقت کردند».

او خاطر نشان کرد، نامزدهای ریاست‌جمهوری از سوی اتحادیه میهنی کردستان معرفی شدند.

او با بیان اینکه این موضوع توسط فراکسیون‌های کرد و سایر جناح‌ها مانند فراکسیون صدری‌ها و جریان «التقدم» حل و فصل خواهد شد، گفت: «همانطور که انتخاب رئیس پارلمان و دو معاونش به سادگی و بدون مشکل انجام شد، انتخاب کاندیدای کرد برای پست ریاست‌جمهوری نیز به راحتی انجام خواهد شد».

مهدی کریم افزود: «پست نخست‌وزیری متعلق به مولفه شیعه‌ها است و هر شخصیتی که از سوی شیعیان تعیین شود، هیچ اعتراضی از سوی کردها و فراکسیون سنی‌ها به آن وجود ندارد».

پارلمان عراق امروز سه‌شنبه از گشودن باب نامزدی برای پست ریاست‌جمهوری این کشور خبر داد.

مجلس نمایندگان، یکشنبه در پنجمین جلسه قانونگذاری خود، محمد الحلبوسی را به‌عنوان رئیس پارلمان و حکیم الزمیلی را به عنوان معاون اول و شاخوان عبدالله را به‌عنوان معاون دوم انتخاب کرد.

در همین رابطه سفارت آمریکا در بغداد اعلام کرد که ایالات متحده از برگزاری پنجمین جلسه پارلمان عراق استقبال کرده و امیدوار است که روند تشکیل دولت جدید عراق تسریع شود.

سفارت ایالات متحده در بیانیه‌ای که در فیس‌بوک منتشر کرد، افزود: «پارلمان عراق بخش جدایی ناپذیر از روند دموکراتیک و حاکمیت ملی این کشور است».

سفارت آمریکا در ادامه افزود: «با توجه به نقش مهمی که عراق در ثبات و امنیت منطقه ایفا می‌کند، ما امیدواریم که رهبران و پارلمان جدید این کشور روند تشکیل دولت را تسریع بخشند تا بتواند وظیفه خود را برای حفاظت از دموکراسی، حمایت از حاکمیت ملی، و رسیدگی به چالش‌هایی که این کشور در منطقه با آن مواجه است را ایفا کند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید