ائتلاف عربی پس از اعلام آزادسازی شبوه از آغاز عملیات «آزادی یمن مبارک» خبر داد

در حملات هوایی روز گذشته ائتلاف عربی به مواضع شبه‌نظامیان حوثی در استان‌های شبوه و مأرب جنگ‌افزارهای حوثی‌ها منهدم و تعداد زیادی از نیروهای این گروه شبه‌نظامی کشته شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

با اعلام آزادسازی کامل استان شبوه در جنوب شرقی یمن و پاکسازی آن از شبه‌نظامیان حوثی با پشتیبانی ائتلاف عربی، سرتیپ ستاد ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن وارد استان شبوه شده و از آنجا آغاز عملیات «آزاد‌ی یمن مبارک» در تمام جبهه‌ها و محورهای عملیاتی را اعلام کرد.

سخنگوی ائتلاف عربی سه‌شنبه 11 ژانویه پس از ورود به شبوه در کنفرانس خبری مشترک با عواد العولقی، استاندار شبوه ضمن ابراز خوشحالی از آزادسازی این استان از اقدامات تیپ‌های العمالقه، ارتش یمن و همچنین پشتیبانی کشور امارات متحده عربی قدردانی کرد.

المالکی ضمن با ارزش خواندن لحظات تاریخی آزادسازی کامل استان شبوه از دست شبه‌نظامیان حوثی، خاطرنشان کرد که مردم یمن در صورت اتحاد خود، قادرند تمامی خاک یمن را همانند شبوه، آزاد کنند.

عملیات توسعه‌ و امدادرسانی به آوارگان

او ضمن اعلام آغاز عملیات «آزادی یمن مبارک» توضیح داد که این عملیات، ماهیتی نظامی ندارد بلکه در راستای توسعه و بذل توجه به مردم یمن و رسیدگی به مشکلات آوارگان چه در استان آزاد شده شبوه یا مأرب و دیگر مناطق یمن است که محل استقرار هزاران آواره جنگی هستند که به گفته او از جنایت‌های جنگی حوثی‌ها فرار کرده‌اند.

المالکی همچنین توضیح داد که ائتلاف عربی همواره از عملیات‌های ارتش یمن برای پاکسازی کشور از شبه‌نظامیان حوثی و حمایت از دولت قانونی در جهت خدمت به منافع کل مردم یمن پشتیبانی کرده و حمایت می‌کند.

سخنگوی ائتلاف در ادامه با تاکید بر ادامه عملیات پشتیبانی از ارتش یمن در پاکسازی کشور از شبه‌نظامیان حوثی افزود که بنا بر شواهد و مدارک ثابت و غیر‌قابل تردید، عملیات قاچاق تسلیحات از بندر الحدیده توسط شبه‌نظامیان حوثی همچنان ادامه دارد.

از سویی استاندار شبوه ضمن ابراز تشکر از نیروهای ائتلاف عربی، گفت:«پشتیبانی هوایی ائتلاف عربی در بازپس‌گیری استان را با ارزش می‌دانیم.»

او همچنین نقش پشتیبانی‌کننده ائتلاف در تحقق پیروزی در نبرد علیه حوثی‌ها و آزادسازی شهرستان‌های عسیلان، بیحان و عین از توابع این استان را اساسی خواند.

کشته شدن بیش از 230 شبه‌نظامی حوثی در شبوه

همزمان، ائتلاف حامی دولت قانونی یمن سه‌شنبه پس از آزادسازی تمامی مناطق توابع استان شبوه اعلام کرد که ظرف 24 ساعت گذشته، 37 حمله هوایی را علیه شبه‌نظامیان حوثی در این استان انجام داده است. ائتلاف همچنین تاکید کرد که در این رشته عملیات 25 خودروی نظامی منهدم و بیش از 230 شبه‌نظامی حوثی‌ در شبوه کشته شدند.

در ادامه این بیانیه آمده است که در جریان 22 رشته حمله هوایی علیه شبه‌نظامیان حوثی در مأرب، ظرف 24 ساعت گذشته نیز 14 خودروی نظامی منهدم و بیش از 120 عنصر حوثی کشته شدند.

پیشروی تیپ‌های العمالقه در مأرب

این در حالی است که با پایان عملیات آزادسازی استان شبوه در جنوب شرق یمن، تیپ‌های العمالقه از در دست گرفتن کنترل مناطق وسیعی در منطقه حریب در استان مأرب خبر دادند.

ستاد اطلاع‌رسانی تیپ‌های العمالقه یمن، سه‌شنبه 11 ژانویه، در «توئیتر» اعلام کرد که در این درگیری‌ها خسارت‌های بزرگ جانی و تجهیزاتی به شبه‌نظامیان حوثی وارد شده است.

از سویی به گزارش خبرنگار «العربیه»، نیروهای کمکی تیپ‌های العمالقه با حرکت به سمت جنوب مأرب و شرق استان البیضاء، نبرد علیه حوثی‌ها در این منطقه را تشدید کردند.

همزمان، ارتش یمن و مقاومت مردمی این کشور به پیشروی‌های خود به سمت مناطق جنوب مأرب، در محور الرملی در شرق جبل البلق به سمت الفلیحه و اردوگاه ام‌ریش با هدف محاصره عناصر حوثی مستقر در اين منطقه، ادامه می‌دهند.

شایان ذکر است که نیروهای تیپ‌های العمالقه و نیروهای ارتش یمن روز گذشته توانستند تمامی مناطق تحت کنترل شبه‌نظامیان حوثی در استان شبوه را پس از 10 روز درگیری آزاد کنند و نبردها و پیشروی‌های این نیروها هم‌اکنون به استان‌های البیضاء و مأرب امتداد یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید