بنت: هرگونه توافق با ایران برای اسرائیل «الزام‌آور» نخواهد بود

نفتالی بنت: ایران سر اختاپوسی است که با نیروهای نیابتی و سلاح‌های خود همه مرزهای ما را تهدید می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نخست وزیر اسرائیل تاکید کرد که کشورش «آزادی‌عمل» در قبال ایران را برای خود محفوظ خواهد داشت چرا که تهران و شبه‌نظامیان نیابتی‌اش مهم‌ترین چالش‌های پیش‌روی اسرائیل را تشکیل می‌دهند.

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل روز دوشنبه 10 ژانویه گفت که اسرائیل به هیچ نوع توافق هسته‌ای با ایران پایبند نخواهد بود.

او گفت که تل‌آویو «آزادی‌عمل» در برابر تهران را برای خود محفوظ خواهد داشت.

بنت در یک جلسه توجیهی در برابر یک کمیته کنست (پارلمان)، گفت: «ایران و نیروهای نیابتی آن مهم ترین چالش‌های پیش‌روی اسرائیل را تشکیل می دهند».

وی ادامه داد: «ایران در راس چالش‌های ما قرار دارد، ایران سر اختاپوسی است که با نیروهای نیابتی و سلاح‌های خود به سوی همه مرزهای ما می‌شتابد. ما شب و روز در قبال ایران و نیروهای نیابتی‌اش ایستاده‌ایم.»

راكتور هسته‌ای اراک
راكتور هسته‌ای اراک

بنت درباره مذاکرات وین میان غرب و تهران درباره برنامه هسته‌ای ایران گفت: «مطمئناً ما در نگران به سر می‌بریم».

او در ادامه اظهار داشت:«برای من مهم است که در اینجا به صراحت بگویم و این موضوع را مطرح کنم که اسرائیل یکی از طرف‌های توافق‌نامه‌ها نیست.

اسرائیل به آنچه در توافق‌نامه‌ها در صورت امضای آن نوشته می‌شود متعهد نیست. اسرائیل به حفظ حق «آزادی‌عمل کامل» برای فعالیت در هر مکان و در هر زمان بدون محدودیت ادامه خواهد داد».

در همین حال «میکی لوی»، رئیس کنست نیز به نوبه خود گفت که «اسرائیل به تنهایی از خود دفاع خواهد کرد.»

مذاکرات وین
مذاکرات وین

سخنگوی نخست‌وزیر اسرائیل نیز دوشنبه گفت:« بنت معتقد است که رویکرد کشورش در مقابله با ایران به سمت مفهوم «حمله مستمر، نه تنها دفاع مستمر» تغییر می‌کند».

اوفیر جندلمن، سخنگوی وزارت خارجه گفت بنت این سخنان را در نشست کمیته امور خارجه و دفاع در کنست اسرائیل بیان کرد.

مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا برای احیای توافق هسته‌ای 2015 از یک هفته پیش در وین از سر گرفته شد. در این راستا جان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه جمعه در‌باره روند مذاکرات گفت که پیشرفت‌هایی حاصل شده، اما زمان در حال اتمام است.

اسرائیل از قدرت‌های جهانی خواسته بود تا ضمن تلاش برای دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران، گزینه نظامی را نیز به‌طور جدی برای استفاده علیه تهران حفظ کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید