امارات خواستار آزادی فوری کشتی ربوده‌شده «روابی» شد

نماینده امارات در سازمان ملل: دزدی دریایی حوثی‌ها تهدیدی جدی برای ایمنی کشتیرانی در دریای سرخ است و با تعهدات حقوق بین‌الملل مغایرت دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

لانا نسیبه، نماینده امارات متحده عربی در سازمان ملل متحد، با بیان اینکه کشتی «روابی» ربوده شده توسط شبه نظامیان حوثی حامل کمک‌های پزشکی بوده است، گفت که این کشتی حامل تجهیزات بیمارستان صحرایی در جزیره سقطری است.

نماینده امارات، دوشنبه 10 ژانویه، با بیان اینکه تعداد خدمه کشتی «روابی» 11 نفر و از ملیت‌های مختلف هستند، خواستار آزادی فوری کشتی و خدمه آن شد.

او در نامه‌ای از طرف دولت امارات به شورای امنیت گفت: «ربودن کشتی روابی اولین اقدام در دریای سرخ نیست که حوثی‌ها مرتکب آن می‌شوند، بلکه شبه‌نظامیان حوثی پیش از این نیز حداقل 3 کشتی تجاری را رهگیری و توقیف کرده بودند».

لانا نسیبه افزود: «شبه‌نظامیان حوثی تاکنون 13 کشتی تجاری را با قایق‌ها و مین‌های بمب گذاری شده هدف قرار دادند».

او تاکید کرد که دزدی دریایی حوثی‌ها با قوانین بین‌المللی در تضاد است.

نماینده امارات همچنین تاکید کرد که دزدی دریایی حوثی‌ها نگرانی‌های واقعی درباره آزادی کشتیرانی و امنیت تجارت بین‌المللی در دریای سرخ ایجاد می‌کند.

گفتنی است که ائتلاف عربی برای حمایت از دولت قانونی یمن دوشنبه 3 ژانویه اعلام کرد که شبه‌نظامیان حوثی یک کشتی باری را در نزدیکی شهر «الحدیده» در یمن ربودند.

سرتیپ ترکی المالکی، سخنگوی رسمی ائتلاف حمایت از دولت قانونی یمن، در بیانیه‌ای اعلام کرد که کشتی باری «روابی» که حامل پرچم کشور امارات بود از سوی شبه‌نظامیان حوثی مورد هجوم و دزدی دریایی قرار گرفت.

ترکی المالکی در این زمینه افزود، این کشتی در حال انجام عملیاتی دریایی از جزیره «سقطری» به بندر «جازان» بوده و پس از پایان بهره‌برداری از بیمارستان سیار سعودی در جزیره سقطری، این کشتی بر عرشه خود تجهیزات پزشکی مربوطه را حمل می‌کرد.

مرکز عملیات تجارت دریایی بریتانیا نیز صبح همان روز با اعلام خبر حمله به یک کشتی در نزدیکی بندر رأس عیسی در یمن، خواستار هوشیاری و احتیاط در آب‌های دریای سرخ شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید