گزارش محرمانه شورای امنیت: بندر جاسک دروازه قاچاق اسلحه ایران به منطقه است

ایران تمام محموله‌های تسلیحاتی ساخت چین و روسیه را از بندر «جاسک» و از طریق دریای عمان برای شبه‌نظامیان حوثی و دیگر نیروهای نیابتی خود ارسال می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

یک گزارش محرمانه شورای امنیت سازمان ملل متحد گفته است، منبع اصلی قاچاق تسلیحات به شبه‌نظامیان حوثی در یمن و دیگر شبه‌نظامیان در منطقه خاورمیانه بندر جاسک ایران است.

به گزارش «وال استریت ژورنال»، شنبه 8 ژانویه، داده‌های گزارش محرمانه شورای امنیت، که به رویت این روزنامه رسیده‌ است، تأکید می‌کند که ایران تمام محموله‌های تسلیحاتی ساخت چین و روسیه را از بندر «جاسک» و سپس از طریق دریای عمان برای شبه‌نظامیان حوثی و دیگر نیروهای نیابتی خود در منطقه ارسال می‌کند.

داده‌های گزارش نشان می‌دهد رژیم ایران از قایق‌ها و کشتی‌های چوبی برای انتقال این سلاح‌ها شامل موشک‌انداز، مسلسل، تفنگ‌های تک‌تیرانداز از بندر جاسک که تحت کنترل ناوگان دریایی ایرانی است، استفاده می‌کند.

شورای امنیت در گزارش خود به دو محموله تسلیحاتی که یکی از آنها سال گذشته توسط ناوگان آمریکایی در دریای عرب رهگیری و توقیف و محموله دیگر که در سال 2020 توسط نیروی دریایی سعودی رهگیری و توقیف شده بود، استناد کرده است.

این اطلاعات از مصاحبه کارشناسان سازمان ملل متحد با خدمه‌های بازداشت شده قایق‌های قاچاق اسلحه و تجهیزات ناوبری قایق‌ها جمع آوری شده است.

در همین حال سخنگوی ائتلاف عربی برای حمایت از دولت قانونی یمن روز گذشته در کنفرانس مطبوعاتی با ارائه مجموعه‌ای از شواهد شامل عکس‌ها و ویدیوهایی تاکید کرد: «عملیاتی که طی آن کشتی‌هایی هدف حملات دزدی دریایی حوثی‌ها قرار گرفته‌اند، با طراحی سپاه پاسداران ایران انجام شده است.»

سرتیپ ترکی المالکی، گفت: «شبه‌نظامیان حوثی با اجرای عملیات دزدی دریایی در آب‌های بین‌المللی، عملا قوانین بین‌المللی را نقض می‌کنند.»

سخنگوی ائتلاف در این کنفرانس مطبوعاتی فاش کرد که حوثی‌ها از بندر الحدیده اقدام به شلیک 432 موشک بالستیک و استفاده از 100 قایق بمب‌گذاری شده برای ضربه زدن به ناوبری در دریای سرخ کرده‌اند.

او همچنین گفت، حوثی‌ها مرتکب 13 مورد نقض علیه کشتی‌های تجاری شده‌اند.

المالکی در این کنفرانس مطبوعاتی به خنثی‌سازی و انهدام دهها مین دریایی که توسط شبه‌نظامیان حوثی در دریای سرخ کارگذاشته شده بود، نیز اشاره کرد.

ربودن کشتی روابی

ترکی المالکی، به ربودن کشتی «روابی» حامل پرچم امارات نیز اشاره کرد و گفت حوثی‌ها برای حمله و ربودن این کشتی طرح‌ریزی کرده بودند. المالکی افزود که کشتی «روابی» حامل کمک‌هایی بشردوستانه برای آسیب‌دیدگان از توفان در جزیره سقطری بود.

او با نمایش دادن تصاویری اشاره کرد که شبه‌نظامیان حوثی به شناور «رابغ 3» در جنوب دریای سرخ و همچنین نفتکش سعودی «بقیق» در دریای سرخ حمله کرده‌اند. سخنگوی ائتلاف عربی تاکید کرد که اقدامات تجاوزکارانه شبه‌نظامیان حوثی، بیانگر تهدیدهای ایران علیه ناوبری بین‌المللی است.

کشتی نظامی «ساویز»

او با اشاره به کشتی ایرانی «ساویز» گفت که ساویز یک کشتی نظامی است و تحت پوشش امور غیرنظامی به انتقال تسلیحات ایرانی به بندر الحدیده مبادرت می‌کرد. المالکی هچنین فاش کرد که حسن ایرلو، سفیر پیشین ایران در یمن، بر عملیات دزدی دریایی از سوی شبه‌نظامیان حوثی نظارت داشت.

موشک‌های بالستیک

سخنگوی ائتلاف عربی حوثی‌ها را متهم کرد که از بندر الحدیده یمن، برای انتقال موشک‌های بالستیک ایران استفاده می‌کنند او در این کنفرانس عکس‌هایی از موشک‌های بالستیک ایرانی در بندر الحدیده را به نمایش گذاشت.

المالکی در ادامه این کنفرانس مطبوعاتی، با نمایش دادن عکس‌هایی از زاغه‌های موشک‌های بالستیک ایران در بندر الحدیده تاکید کرد که حوثی‌ها، موشک‌های ساخت ایران را قبل از انتقال به صنعا در تونل‌هایی در نزدیکی الحدیده، انبار می‌کنند.

او با اشاره به حمایت ائتلاف عربی از دولت قانونی یمن و تاکید بر ابتکار عمل سعودی برای حل بحران یمن گفت که سازمان ملل به علت لجاجت‌ورزی شبه‌نظامیان حوثی، تاکنون موفق به اجرای «توافقنامه استکهلم» نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size