رایزنی‌های فرستاده سازمان ملل برای حل بحران در سودان

فولکر پرتس: بن‌بست سیاسی کنونی کشور را به سوی بی‌ثباتی هرچه بیشتر سوق داده و دستاوردهای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی محقق شده از زمان وقوع انقلاب را بر‌باد خواهد داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با گذشت ماه‌ها از بحران سیاسی در سودان که با استعفای عبدالله حمدوک، نخست‌وزیر، در هفته گذشته وارد مرحله جدیدی شده، فولکر پرتس، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در سودان، آغاز رایزنی‌های اولیه مربوط به روند سیاسی، میان احزاب سودانی با مساعدت سازمان ملل متحد، برای پشتیبانی از حامیان توافق برای برون‌رفت از بحران سیاسی کنونی و حرکت به سوی دموکراسی و صلح را رسما اعلام کرد.

پرتس، رئیس هیئت نمایندگی سازمان ملل برای حمایت از مرحله گذار در سودان، شنبه 8 ژانویه، در بیانیه‌ای با ابراز نگرانی شدید، تاکید کرد که «بن‌بست سیاسی کنونی، کشور را به سوی بی‌ثباتی هر چه بیشتر سوق داده و دستاوردهای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی متحقق شده از زمان وقوع انقلاب را بر‌باد خواهد داد».

پایان دادن به خشونت

او خاطر نشان کرد: «اکنون زمان پایان دادن به خشونت و ورود به روند سازندگی همه‌جانبه فرار‌سیده و از تمامی دست‌اندرکاران اساسی اعم از غیرنظامیان و نظامیان از جمله جنبش‌های مسلح، احزاب سیاسی، جامعه مدنی، تجمع‌های زنان و کمیته‌های مقاومت برای مشارکت در روند سیاسی به سرپرستی سازمان ملل،، دعوت خواهد شد.
به گفته پرتس، «سازمان ملل، نسبت به پشتیبانی از آرمان‌های مردم سودان در ارتباط با آزادی، صلح و عدالت، پایبند خواهد ماند».

واکنش مثبت آمریکا

سفارت آمریکا در خارطوم نیز به نوبه خود در توئیتی، ضمن استقبال از میانجی‌گری فرستاده سازمان ملل متحد به سودان، آمادگی خود را برای حمایت از روند سیاسی در این کشور اعلام کرد.

شایان ذکر است که از زمان استعفای حمدوک در 3 ژانویه، فراخوا‌ن‌های بین‌المللی و همچنین میانجیگری‌ها برای تسریع روند تشکیل یک دولت غیرنظامی، ادامه دارد تا زمینه لازم برای برگزاری انتخابات در کشور مطابق با قانون اساسی سال 2019 فراهم شود.

این در‌حالی است که اعتراضات پیاپی در ابراز مخالفت با شراکت موقت میان غیرنظامیان و نهاد نظامی در اداره کشور تا زمان برگزاری انتخابات در سال آینده، همچنان ادامه دارد.

از سوی دیگر، اتحادیه اروپا و آمریکا نیز با تاکید بر لزوم احترام به آزادی بیان و دفاع از حقوق غیرنظامیان برای تجمع مسالمت‌آمیز از سوی رهبران سودان، هشدار دادند که جامعه بین‌المللی هرگز روی کار آمدن نخست‌وزیر یا تشکیل یک‌جانبه دولت (انتصاب آن از سوی نهاد نظامی) را به رسمیت نخواهد شناخت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید