محمد الحلبوسی به ریاست پارلمان جدید عراق برگزیده شد

پس از اعلام کمیته هماهنگی شیعه مبنی بر دارا بودن اکثریت پارلمان جدید، اولین جلسه این پارلمان به هرج‌و‌مرج کشیده شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

محمد الحلبوسی با رای اکثریت نمایندگان به ریاست پارلمان جدید عراق برگزیده شد.

پارلمان جدید عراق یک‌شنبه 9 ژانویه در اولین جلسه خود با حضور 228 نماینده از میان الحلبوسی و محمود المشهدانی با قاطعیت الحلبوسی را برای دومین دوره پیاپی به ریاست برگزید.

خبرگزاری رسمی عراق گزارش داد که الحلبوسی با رای 200 نماینده به ریاست پنجمین دوره پارلمان انتخاب شد و المشهدانی، رقیب وی تنها 14 رای کسب کرد و 14 رای نیز باطله اعلام شد.

همچنین حاکم الزاملی، عضو فراکسیون صدری نیز به عنوان معاون اول ریاست پارلمان جدید عراق انتخاب شد.

با این حال اولین جلسه پارلمان جدید عراق به‌دلیل انتقال المشهدانی، رئیس سنی به بیمارستان به هرج‌ومرج کشیده شد و نمایندگان نتوانستند در ابتدای جلسه رئیس پارلمان و نواب او را انتخاب کنند.

پس از اعلام کمیته هماهنگی شیعه مبنی بر دارا بودن اکثریت پارلمان و این که آنها بزرگترین فراکسیون پارلمان جدید هستند، میان اعضای فراکسیون صدر و کمیته هماهنگی درگیری و اختلاف شدیدی رخ داد.

در نتیجه هرج‌ومرج حاصل در پارلمان، المشهدانی‌ دچار تشنج شد و پس از انتقال به بیمارستان، جلسه اول پارلمان به‌طور موقت تعطیل اعلام شد. خبرگزاری رسمی عراق متعاقبا از بهبود شرایط سلامتی او خبر داد.

برخی گزارش‌ها حاکی است که المشهدانی توسط تعدادی از نمایندگان مورد تعرض قرار گرفت اما این گزارش‌ها به‌طور رسمی تایید نشده است.

جلسه اول پارلمان پس از آن به ریاست موقت خالد الدراجی ادامه یافت و او اعلام کرد که محمد الحلبوسی و المشهدانی نامزدهای ریاست دائمی پارلمان هستند.

به گزارش خبرگزاری رسمی عراق، اولین جلسه پارلمان جدید این کشور امروز یک‌شنبه با حضور تمامی نمایندگان و ائتلاف‌های سیاسی با هدف تشکیل کابینه جدید برگزار شد.

این جلسه به‌دلیل اختلاف میان ائتلاف‌های سیاسی با تاخیر آغاز شد. پس از آغاز جلسه، نمایندگان سوگند یاد کرده و سپس با انتخاب رئیس سنی، شرایط را برای انتخاب ریاست دائمی و نواب ریاست پارلمان آماده کردند.

از سویی نمایندگان وابسته به فراکسیون صدر که بزرگترین فراکسیون پارلمان هستند با پوشیدن کفن در اولین جلسه پارلمان عراق شرکت کردند.

چانه‌زنی برای پست‌های کلیدی

خبرگزاری‌های داخلی عراق گزارش دادند که پیش از آغاز جلسه اول پارلمان، نمایندگان فراکسیون‌های صدر، دولت قانون و حزب دموکرات کردستان به‌طور جداگانه جلساتی میان اعضای خود برگزار کردند.

فراکسیون صدر با دارا بودن 73 کرسی بزرگترین فراکسیون در پارلمان جدید عراق است. اما ائتلاف فتح وابسته به ایران تنها 17 کرسی در پارلمان کسب کرد در حالی که در پارلمان پیشین این ائتلاف دارای 48 کرسی بوده است.

همزمان گفت‌وگوهای سیاسی کنونی در عراق درباره تعیین مناصب عمده از جمله نخست‌وزیر، رئیس جمهور و ریاست پارلمان در جریان است.

در این رابطه گروه‌های وابسته به ایران با تعیین مجدد مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر کنونی به‌شدت مخالف هستند.

دولت اکثریت یا ائتلافی

با آغاز اولین جلسه پارلمان عراق، اعضای مسلح «سرایا السلام» شاخه نظامی جریان صدری در شهرک صدر و برخی مناطق بغداد حضور یافتند.

مقتدی صدر، رهبر جریان صدری بر تشکیل «دولت اکثریت ملی» تاکید کرده است و همزمان دو فراکسیون عرب‌های سنی و کردها در پارلمان به توافقاتی جهت ائتلاف با یکدیگر دست یافتند.

اما کمیته هماهنگی گروه‌های شیعه وابسته به ایران در تلاش است با کسب نظر نمایندگان مستقل پارلمان به تشکیل «دولت ائتلافی» و افزایش نفوذ خود در دولت آینده اقدام کند.

با این حال مقتدی صدر به‌شدت با تشکیل دولت ائتلافی مخالفت کرده و می‌کوشد با دیگر فراکسیون‌ها به‌ویژه عرب‌های سنی و کردها دولت اکثریت ملی تشکیل دهد.

مردم عراق هم نسبت به حوادث گشایش پارلمان جدید عراق واکنش نشان دادند و خواستار پایان سهم‌خواهی سیاسی و فرقه‌گرایی شده و بر مبارزه با فساد و اصلاح ساختاری به‌ویژه اصلاحات اقتصادی تاکید کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید