استقرار شبه‌نظاميان «سرایا السلام» در بغداد در آستانه تشكيل اولین جلسه پارلمان

جلسه امروز پارلمان جدید عراق به ادای سوگند قانون اساسی نمایندگان جدید و انتخاب رئیس پارلمان و دو معاون او اختصاص دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع «العربیه»، یکشنبه 9 ژانویه، گزارش دادند که در آستانه تشکیل اولین جلسه پارلمان جدید عراق، شهرک «صدر» و دیگر مناطق بغداد شاهد استقرار و حضور پر رنگ شبه‌نظامیان «سرایا السلام»، بازوی نظامی وابسته به جنبش صدرها بوده است.

در اولین جلسه نمایندگان پارلمان عراق، قرار است رئیس پارلمان و دو معاون او توسط نمایندگان انتخاب شوند.

ساعاتی پیش از تشکیل اولین جلسه پارلمان که به ادای سوگند قانون اساسی نمایندگان جدید و انتخاب رئیس پارلمان و دو معاون او اختصاص دارد، صحنه سیاسی این کشور شاهد تحرک سیاسی فعالی بوده است. این تحرکات از بغداد و اربیل آغاز و دایره آن به نجف و دیگر مناطق عراق نیز گسترش یافت و هدف آن گفت‌وگو و بحث درباره ترسیم نقشه راه و انتخاب شکل دولت جدید در بغداد عنوان شده است.

در این زمینه چند روز پیش کردها و عرب‌های سنی با هیئت نمایندگی مقتدی صدر درباره شکل دولت آینده رایزنی‌هایی کردند و بر اساس برخی گزارش‌ها گفته می‌شود به تفاهماتی که ممکن است به تشکیل بزرگترین ائتلاف منجر شود، رسیده‌اند.

گفته می‌شود، در صورت عدم توافق فراکسیون‌های سیاسی به‌ویژه جناح‌های شیعی تا ساعات پایانی اولین جلسه پارلمان عراق، ممکن است شاهد سناریوهای متعددی باشیم. یکی از این سناریوها می‌تواند ادامه جلسه پارلمان تا تشکیل یک فراکسیون یا ائتلاف سیاسی فراگیر که مسئولیت تشکیل دولت جدید را به عهده گیرد، باشد.

گفتنی است که مقتدی صدر روز گذشته با انتشار سلسله‌ توئیت‌هایی از حساب توئیتر خود، ضمن توضیح و شرح نوع دولتی که او خواهان تشکیل آن است، راه را به روی دولت توافقی مورد حمایت احزاب شیعه به‌ویژه گروه‌های وابسته به ایران بسته است.

کارشناسان امور سیاسی عراق می‌گویند در صورت ادامه اختلاف میان جنبش صدر و گروه‌های شیعی شکست‌خورده، این جریان برای تشکیل بزرگترین ائتلاف سیاسی، نیروهای مستقل را به خود جذب خواهد کرد.

صدر روز گذشته در توئیت‌های خود نوشت: «در دولت جدید جایی برای شبه‌نظامیان وجود ندارد همه باید اسلحه‌های خود را تحویل نهادهای نظامی دولت دهند».

او افزود، در دولت جدید عراق جایی برای سهمیه‌بندی سیاسی بر اساس فرقه‌گرایی که منجر به ویرانی و غارت منابع مالی این کشور در سال‌های گذشته شد، وجود نخواهد داشت.

صدر همچنین خود را به اجرای اصلاحات همه‌جانبه، ریشه‌کن کردن فساد و تلاش برای حمایت از اقتصاد کشور به‌عنوان برنامه‌های دولت جدید متعهد دانست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید