استقبال «شورای حاکمیتی» از ابتکار جدید سازمان ملل برای حل بحران سیاسی سودان

به دنبال فراخوان «کمیته‌های هماهنگی» مخالفان سودانی، برای برگزاری راهپیمایی گسترده، کمیسیون ملی حقوق‌ بشر این کشور خواستار حمایت از تظاهرکنندگان شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

«کمیته‌های هماهنگی»، تشکل وابسته به مخالفان «شورای حاکمیتی» سودان، یکشنبه، 9 ژانویه برای سازماندهی تظاهرات گسترده در این کشور فراخوان داد.

در همین حال، کمیسیون ملی حقوق بشر سودان خواستار احترام به حق تظاهرات مسالمت‌آمیز برای همگان و حفاظت از معترضان هنگام برگزاری راهپیمایی‌ها شد.

این نهاد حقوق بشری با تاکید بر «حق مسلم» برگزاری تظاهرات مسالمت‌آمیز برای همه شهروندان سودانی، خواستار جلوگیری از هر گونه تعدی یا سرکوب علیه تظاهرکنندگان شد.

از سوی دیگر کمیته امنیتی خارطوم وابسته به دولت موقت به رهبری شورای حاکمیتی نظامیان سودان، ضمن تاکید بر تمایل نیروهای امنیتی این کشور به عدم استفاده از خشونت علیه تظاهرکنندگان مسالمت آمیز، از معترضان خواست تا از اماکن حساس مانند ساختمان‌های دولتی و مراکز بهداشتی و درمانی دوری کنند.

این کمیته همچنین از راهپیمانان معترض خواست که هنگام راهپیمایی به اقدامات تحریک‌آمیز علیه نیروهای امنیتی و پلیس که در حال «اجرای وظایف ملی» هستند، نپردازند.

در همین حال الهادی ادریس، یکی از اعضای شورای حاکمیتی سودان، از پیشنهاد سازمان ملل متحد برای میانجیگری و گفت‌وگوی رسمی میان رهبران جریان‌های سیاسی در سودان با نظارت شرکای بین‌المللی با هدف دستیابی به توافق کلی جهت پایان دادن به بحران کنونی این کشور استقبال کرد.

الهادی ادریس در مصاحبه با تلویزیون «العربیه»، از همه طرف‌های سودانی خواست با ابتکار سازمان ملل برخوردی مثبت داشته باشند.

او تصریح کرد که جز گفت‌وگوی همه‌جانبه که منجر به تحول دموکراتیک در سودان شود راه حل دیگری وجود ندارد.

ادریس افزود: «ما امیدواریم که ابتکار سازمان ملل متحد، پیشرفتی واقعی برای حل بحران سیاسی کنونی سودان ایجاد کند».

او با تاکید بر اینکه سودان بر سر دوراهی قرار گرفته و این کشور نیازمند مداخله نهادهای بین‌المللی است، گفت که شورای حاکمیتی مشتاقانه منتظر ابتکار عمل سازمان ملل است تا بتواند پیشرفتی واقعی برای حل بحران سیاسی کنونی این کشور ایجاد کند.

موضع نیروهای آزادی و تغییر به ابتکار سازمان ملل

نیروهای آزادی و تغییر در سودان که بخشی از مخالفان شورای حاکمیتی سودان را تشکیل می دهند نیز اعلام کردند که به محض کسب جزئیات بیشتری درباره ابتکار جدید سازمان ملل به این ابتکار عمل جدید پاسخ خواهند داد.

سازمان ملل متحد، شنبه 8 ژانویه اعلام کرد، مذاکراتی با هدف نجات روند انتقال دموکراتیک ضعیف و شکننده در سودان را آغاز خواهد کرد.

ولکر پرتس، فرستاده ویژه سازمان ملل به سودان، در بیانیه‌‎ای گفت، روند سیاسی با میانجیگری سازمان ملل به دنبال راه‌حلی پایدار به سوی دموکراسی و صلح در این کشور خواهد بود. او در عین حال تاکید کرد که هنوز مشخص نیست، چه زمانی ممکن است بحث و گفت‌وگوها آغاز شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید