پایان مهلت عقب‌نشینی حوثی‌ها از شبوه و آغاز عملیات آزادسازی «عین»

قرار است امروز حملات هوایی و زمینی با هماهنگی ائتلاف عربی حامی دولت قانونی یمن علیه شبه‌نظامیان حوثی در شهر عین آغاز شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ارتش ملی یمن و تیپ‌های «العمالقه» در ساعات اخیر توانستند با آزادسازی منطقه «بیحان» پیشروی چشمگیری در استان «شبوه» محقق کنند.

تیپ‌های العمالقه پیشتر به شبه‌نظامیان حوثی مهلتی 6 ساعته برای عقب‌نشینی داده بود. این مهلت شنبه 8 ژانویه پایان یافت و پس از آن مرحله سوم آزادسازی استان شبوه آغاز شد.

این تیپ‌ها در اولین مرحله از عملیات خود اقدام به آزادسازی شهر «عین» کردند.

در همین راستا انتظار می‌رود که امروز حملات هوایی و زمینی با هماهنگی ائتلاف عربی حامی دولت قانونی یمن، علیه نیروهای شبه‌نظامی حوثی در شهر عین و با هدف بیرون‌‎راندن آن‌ها آغاز شود.

آزادسازی بیحان

تیپ‌های العمالقه شامگاه جمعه 7 ژانویه مرحله دوم عملیات «طوفان جنوب» و فتح شهر «بیحان» را با موفقیت انجام داده و برای آغاز فوری مرحله سوم و آزادسازی شهر عین اعلام آمادگی کرده بودند.

سرتیپ عبده مجلی، سخنگوی رسمی نیروهای مسلح یمن هم پیش از آن خبر داده بود که نیروهای ارتش و تیپ‌های العمالقه موفق شدند شهر «العلیا»، مرکز اداری منطقه «بیحان» را آزاد کنند و کنترل جاده میان بیحان و استان «البیضا» را به‌دست گیرند.

خبرنگار «العربیه» از آزادسازی مناطق مهمی مانند «سوق العلیا» و کوه‌ها و نواحی اطراف آن نیز خبر داد.

مجلی در ادامه گفت، فروپاشی در صفوف شبه‌نظامیان حوثی ادامه دارد و حوثی‌ها با گریختن از جبهه‌ها، شکست‌های سختی متحمل شده‌اند.

به گفته مجلی، نیروهای مهندسی نیز عملیات مین‌زدایی را آغاز کرده تا مقدمات بازگشت شهروندان را به مناطق آزادشده فراهم کنند.

سخنگوی رسمی نیروهای مسلح یمن در این زمینه افزود، موفقیت‌های ارتش و نیروهای مقاومت با استقبال چشمگیر ساکنین این مناطق مواجه شده است.

این مقام نظامی از دستگیری شماری از نیروهای شبه‌نظامی و فرار عده‌ای دیگر به سوی استان البیضا نیز خبر داد.

این تحولات یک هفته پس آغاز حملات همزمان ارتش ملی یمن و تیپ‌های العمالقه در جبهه‌های استان شبوه و «مأرب» صورت می‌گیرد. به‌دنبال این حملات، نیروهای مقاومت و ارتش توانستند پیشروی‌های چشمگیری را در این دو استان محقق کنند.

شبه‌نظامیان حوثی در سپتامبر 2021 توانسته بودند کنترل سه منطقه «عسیلان»، بیحان و عین را در جنوب استان شبوه به‌دست گیرند.

نیروهای دولتی یمن پیش از این منطقه عسیلان را آزاد کرده بودند.

حوثی‌ها از فوریه سال گذشته عملیات‌هایی را جهت تصرف استان نفت‌خیز مأرب آغاز کردند. اما با وجود حملات خشونت‌آمیزی که منجر به آوارگی میلیون‌ها شهروند یمنی شد، این عملیات‌ها موفقیت آمیز نبوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید