تلاش مقتدی صدر برای تشکیل بزرگترین فراکسیون پارلمان عراق

جریان صدری در تلاش است با ائتلاف‌های «پیشرفت» به رهبری محمد الحبلوسی، «عزم» به رهبری خمیس الخنجر، «تدبیر» و حزب دموکرات کردستان به تشکیل کابینه اقدام کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با وجود این‌که شماری از ناظران توییت مقتدی صدر، رهبر جریان صدری را نشانه‌ای روشن مبنی بر اراده او جهت تشکیل ائتلافی سیاسی پیش از برگزاری نشست پارلمان دانسته‌اند، اما صحنه سیاسی عراق همچنان در حالتی از ابهام قرار دارد و فراکسیون اصلی پارلمان این کشور هنوز شکل نگرفته است.

ناظران توییت روز جمعه مقتدی صدر را، نشانه‌‌ای از ایجاد ائتلاف جدید جریان صدری با ائتلاف‌های «پیشرفت» به رهبری محمد الحبلوسی، «عزم» به رهبری خمیس الخنجر، «تدبیر» و حزب دموکرات کردستان دانسته‌اند.

منابع سیاسی به «العربیه» خبر دادند که به‌رغم برگزاری اولین جلسه پارلمان جدید عراق در روز یک‌شنبه، هنوز فراکسیون اصلی پارلمان تشکیل نشده است ‌و مقتدی صدر تاکنون نتوانسته با «کمیته هماهنگی نیروهای شیعه» به توافق برسد. این منابع همچنین تاکید کردند که در شرایط کنونی، نمایندگان مستقل می‌توانند نقش مهمی در تشکیل فراکسیون اصلی پارلمان عراق ایفا کنند.

فراکسیون‌های کرد و اهل سنت

منابع سیاسی خبر دادند که فراکسیون کرد، متشکل از اتحادیه میهنی کردستان و حزب دموکرات و همچنین فراکسیون‌ اهل سنت که متشکل از ائتلاف «پیشرفت» و «عزم» است، هنوز درباره پیوستن به احزاب شیعه (جنبش صدر و یا کمیته هماهنگی) تصمیمی نگرفته‌اند.

این منابع افزودند، دو فراکسیون مذکور مشارکت گسترده شیعیان در دولت جدید را ترجیح داده و به‌دنبال نقاط تفاهم بیشتری هستند.

منابع سیاسی همچنین خبر دادند که اقدامات سیاسی در زمینه مشارکت گسترده همه اطراف در دولت آینده و به‌دور از دوقطبی‌سازی‌های فعلی در حال انجام است.

مقتدی صدر
مقتدی صدر

تلاش برای تشکیل فراکسیون اصلی

مقر سیاسی جریان صدری روز گذشته در بغداد شاهد حضور هیئت‌هایی از دو حزب کرد و فراکسیون‌ اهل سنت بود.

همچنین کمیته هماهنگی نیروهای شیعه عراق که شامل ائتلاف‌های متعددی از جمله ائتلاف فتح و نوری مالکی، نخست‌وزیر اسبق است، دیدارهای جداگانه‌ای در مقر سیاسی جنبش صدر برگزار کردند.

با این وجود و به‌رغم تمام اظهارات مثبت و خوش‌بینانه‌ای که دیروز منتشر شد، به‌نظر نمی‌آید که این دیدارها منجر به توافقی نهایی با جریان صدری شده باشد.

جریان صدری که در اکتبر سال گذشته توانست پیروز انتخابات پارلمانی عراق شود، به‌دنبال ایجاد ائتلافی‌ از بزرگترین احزاب و فراکسیون‌های سیاسی و قومی این کشور است تا بتواند پیش از برگزاری جلسه پارلمان این کشور در روز یک‌شنبه، به «فراکسیون اصلی» تبدیل شده و بتواند دولت «وحدت ملی» تشکیل دهد.

جنبش صدر در انتخابات اخیر توانسته بود از 327 کرسی پارلمان عراق، 73 نماینده خود را به این پارلمان بفرستد.

عرصه سیاسی عراق در انتظار تشکیل دولت جدید پس از دولت مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر کنونی است. دولت جدید معمولا به‌وسیله فراکسیون اکثریت تشکیل می‌شود اما این روند با پیچیدگی‌هایی نیز مواجه است. از جمله این‌که هیچ جریان سیاسی به‌تنهایی نمی‌تواند سکان قوه مجریه را به‌دست گیرد. پیروز انتخابات در این کشور معمولا مجبور می‌شود برای تشکیل کابینه با دیگر گروه‌ها و جریان‌های سیاسی دست به ائتلاف بزند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید