آمریکا خواستار گفت‌وگوی نیروهای سیاسی و آزادی بازداشت‌شدگان سودانی شد

دبیرکل سازمان ملل متحد ضمن حمایت این سازمان از گفت‌وگو میان نیروهای سیاسی از برگزاری انتخابات در سودان حمایت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

مولی وی، دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور آفریقا، در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که برای توضیح سیاست واشینگتن با اعضای شورای رهبری و برخی رهبران نیروهای سیاسی سودان دیدار کرده است.

این مقام آمریکایی شنبه 8 ژانویه تاکید کرد که ایالات متحده بدون توقف فشار علیه تظاهرکنندگان سودانی، روابط خود با خارطوم را توسعه نخواهد داد.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز روز گذشته خواستار گفت‌وگو میان نیروهای سیاسی سودان شد و بر حمایت سازمان ملل از برگزاری انتخابات در مرحله گذار تاکید کرد.

از زمان استعفای عبدالله حمدوک، نخست‌وزیر سودان، درخواست‌های بین‌المللی برای تشکیل دولت غیرنظامی و برگزاری انتخابات در این کشور افزایش یافته است.

تظاهرات در خارطوم پایتخت سودان
تظاهرات در خارطوم پایتخت سودان

پس از توافق میان حمدوک و عبدالفتاح البرهان، فرمانده ارتش سودان در 21 نوامبر سال گذشته، اعتراضات خیابانی گسترده‌ای در شهرهای این کشور علیه این توافقنامه شکل گرفت.

سودان از 25 اکتبر پس از اعمال شرایط فوق‌العاده و سقوط کابینه توسط ارتش شاهد تظاهرات گسترده مردمی بود که طبق کمیته پزشکان سودان بیش از 60 نفر طی این اعتراضات کشته شدند.

به‌رغم ادعای مقامات نظامی مبنی بر عدم دخالت ارتش سودان در سپهر سیاسی پس از برگزاری انتخابات پیش رو، برخی گروه‌ها و جریان‌های سیاسی خواستار ادامه تظاهرات تا برگزاری انتخابات و کنار کشیدن کامل ارتش از فضای سیاسی هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید